Senátor Wagenknecht: Nemůžu ani důvěřovat, že nějaká nová povinnost nebude peklo

25.02.2021 16:57 | Zprávy

Projev na 6. schůzi Senátu 25. února 2021 k návrhu zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě

Senátor Wagenknecht: Nemůžu ani důvěřovat, že nějaká nová povinnost nebude peklo
Foto: Česká televize
Popisek: Lukáš Wagenknecht

Děkuji za slovo, pane předsedající. Po včerejšku budu mluvit pomaleji, protože v té roušce je mi prý ještě hůře rozumět, a já drmolím, tak já se omlouvám, zkusím to ještě pomaleji. Paní ministryně se na mě usmívá. Já se pokusím být korektní a málo emotivní. Doufám, že nebude brát osobně můj projev, ona už mě zná. Takže budu povídat krátce k tomu, co tady padlo. Chtěl jsem korigovat to, co tady padlo, 10 nebo 14 dnů. Jenom bych k tomu ještě dodal, v tuto chvíli, co je pro mě podstatné... Já si myslím, to říkám na rovinu, že tato vláda nepomáhá podnikatelům, pomáhá k udržování zaměstnanosti. Ale já tomu rozumím.

Mně se líbí program Antivirus, paní ministryně říkala, že je úspěšný, na začátku měl dokonce pouze 80% krytí nákladů na zaměstnance, teď už je to 100 procent, ale já tomu rozumím, proč to ta vláda dělá. Kdyby ty kompenzace nebyly v této formě, tak by podnikatelé ty zaměstnance nedrželi v té době, jak to dneska funguje, byly by problémy na trhu zaměstnanosti a byl by problém. Já si osobně myslím, že je dobře, že ty kompenzace jsou, to já neříkám, ale nejsou primárně cíleny na to, aby se podpořili zaměstnavatelé, to znamená podnikatelé, ale aby stát udržel zaměstnanost. Takže chápu tu motivaci, proto se mi ten program líbí. Proto na rovinu, tento program je úspěšný nejvíc, protože je v zájmu státu ho vyplácet. Jiné programy už není zájem vyplácet. Vím, že je to malinko mimo rámec, ale ono to s tím souvisí. Takže jenom k tomuto.

Pokud tady můžu říct nějaká čísla, minulý rok zaniklo 20 tisíc podnikatelů. Včera jsem koukal na Události, komentáře, kde zástupci podnikatelů říkali: Letos to bude asi ještě více. Takže podnikatelé můžou zaniknout, to je úplně jedno, ale zaměstnance my udržíme. Chápu přístup státu, ale aby tady padlo, že co tady všechno řešíme, se netýká toho, aby zaměstnavatelé, podnikatelé mohli fungovat. Tak to není. Ale na druhou stranu, ať je to fér. Je to role paní ministryně. V této oblasti je to její práce. Ale je tady za celou vládu, tak aby tady padlo to, že na to ostatní vláda kašle.

Dále, co tady padlo, že paní ministryně říká, je to nedostatečné. Já s tím také souhlasím. Pokud bychom principiálně chtěli, aby ti lidé opravdu doma byli, bavit se o tom principu samotném, tak já si myslím, že tato motivace nebude dostatečná, pokud mají celou rodinu, stane se to, většinou to tak bývá, že když je jeden z těch dvou partnerů, tak je za chvilku i druhý v té izolaci. Takže pak jsme na této částce, která je tady, krát dva. Pokud mají tři děti, tak už to je v nějakém režimu, že stejně jim to stačit nebude. Jenom říkám svůj názor, že tohle je nedostatečné v tom, abychom ty lidi motivovali, ale nějak je motivovat musíme. Zase naopak, aspoň něco tady je, to jsem rád. Já bych doplnil ještě slovíčko, že to je pozdě, protože jsme v roce 2021, dnes je 25. února, ale aspoň že to přišlo. Za to děkuji.

Ale myslím si, jsem sám zvědav na ten efekt, ale nečekám, nemyslím si, že bude tak zásadní pro to, abychom ty lidi motivovali, ale aspoň něco, jsem za to rád, že ten vzkaz vláda vysílá.

Potom bych krátce se pobavil o té byrokracii. Samozřejmě, mám tady tři věci k tomuto přílepku, který je tady komunikovaný, už byl věcně zdůvodněný, já nebudu opakovat ty věci. Opět, chápu žádost státu nebo jeho motiv nějakou formou mít větší kontrolu nad tím, co se děje na trhu práce, v oblasti dohod. Chápu názory paní ministryně, já mám třeba jiné názory na tu flexibilitu. Ale k té byrokracii. Paní ministryně, já si myslím, že je fajn mít všechno elektronizované, zvlášť když já tady jsem za Piráty, i když já s tím mám osobně někdy problém, s tou elektronizací, dneska v tom světě. Na druhou stranu, i ta malá další povinnost podnikatelům je v této době hodně. Pokud se bavíme o velkých firmách, tam je to něco jiného. Tam mají účetní oddělení, které dělá různé funkce. Tam bude nějaká další část práce té úřednice, která tam to přímo má na starosti. V pořádku. Pokud se bavíme o malém obchůdku na rohu, který tato vláda cíleně likviduje a bude asi i dál, pochopil jsem, další týdny, cíleně to dělá dlouhodobě a likviduje ty podnikatele, tak tam ten podnikatel sám dělá mnoho aktivit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čunek (KDU-ČSL): Rozpočet na rok 2025 počítá s rekordními investicemi za téměř půl miliardy

14:12 Čunek (KDU-ČSL): Rozpočet na rok 2025 počítá s rekordními investicemi za téměř půl miliardy

Vsetínští zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2025. Radnice počítá s příjmy ve výši 914 mili…