Senátorka Dernerová: Máme rok populace, která nechodí do škol

28.01.2021 1:04 | Zprávy

Projev na 5. schůzi Senátu 27. ledna 2020 k návrhu usnesení Senátu k aktuální situaci v důsledku platných omezení v nouzovém stavu a celostátní očkovací strategii

Senátorka Dernerová: Máme rok populace, která nechodí do škol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová

Děkuji, pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové, pane ministře, já nebudu hovořit dlouze, jak jsem slíbila kolegům.

Já mám dotaz. My jsme se bavili o tom, že každý pacient s covidem, který leží na standardním lůžku, má bonifikaci 2300 Kč. A ti, kteří leží na JIP, asi 60 000 Kč na paušál. Jestli to platí dodnes, my jsme hovořili o tom, že v lednu začneme hovořit o možnosti, aby tito pacienti nebyli tímto způsobem bonifikováni navíc. Protože se ukazuje, že některé nemocnice, které byly v problémech, tak se z problémů dostávají, možná na jednu stranu dobře. Na stranu druhou ale také možná nedobře, protože jsou tam lidé, kteří tam třeba ani ležet nemusí.

Nevím, na standardním covidovém lůžku, prosím, neberte to vůbec jako kritiku, ani něco vůči vám, ale když tam člověk leží, tak tam dostane napít, infuzi, není závislý na kyslíku, beru-li standardní covidové lůžko. Nevím, jestli jsou nějaké kontrolní mechanismy ze strany pojišťoven, aby zjistily, jak to doopravdy s tím je. Protože je tady hra o počet pacientů. Hranice tří tisíc je pro mnohé už jakoby milodar, abychom tu mohli začít trošku žít normálně.

Mně jde jenom o to, že pokud je samozřejmě pacient v těžkém stavu, je na IKEM nebo skutečně na umělé plicní ventilaci, stojí třeba víc ten systém, tak jestli by to nešlo udělat už jiným způsobem. To ohodnocení těchto velmi těžkých pacientů. Ale ta standardní lůžka, protože s tím covidem tady budeme neustále, tak abychom nevyčerpali veškeré finanční prostředky jen na covidové pacienty. Takže to je jeden můj dotaz.

Druhý je na to, jestli máme evidenci těch firem, které dělají testy, které jsou pověřeny testováním. Já jsem třeba z Mostu. Tam jsem zjistila, že na parkovišti je VIDIA-DIAGNOSTIKA. Byla jsem upozorněna na to, ne že bych se o to sama zajímala, ale je to jakoby člen nějaké skupiny, pak mi někdo říkal, že je to pod Agrofertem. Já jsem si říkala, pod Agrofertem asi těžko, nicméně politicky aktivními osobami s vazbou na firmu je Ing. Andrej Babiš a Monika Babišová.

Ale ti tam asi nejsou teď, protože jsou ty svěřenské fondy, ale když potom víte, že za jeden antigenní test platí pojišťovna 350 Kč, musí ho platit, a PCR testy stojí 1600 Kč, možná že teď stojí 1300, tak jsou to šílené palby do veřejného zdravotního pojištění. Jsou to nesmírně vysoké peníze, které za ty testy platíme, tak si myslím, jestli by už nebylo třeba namístě, aby si to třeba ti lidé zaplatili i sami. Nebo částečně. Protože někteří se tam chodí odiagnostikovat a nic jim není. Vím, že tam je nějaká limitace, ale já si myslím, že co je zadarmo, to je zneužitelné. V podstatě tady vyplýtváváme finanční prostředky možná do budoucna a nebudeme mít na něco mnohem násobně důležitějšího. Takže takto.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

22:01 Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nápadu zrušit ministerstvo školství