Senátorka Horská: Půlmilionová sankce za přijetí neočkovaného dítěte do školky je nepřiměřená

24.01.2016 12:19 | Zprávy

Uznávám, že ne vždy je jednoduché ukázat, že Senát PČR umí být účinnou pojistkou při chybách, které se vyskytnou v zákonech, které dorazí z vlády a Poslanecké sněmovny.

Senátorka Horská: Půlmilionová sankce za přijetí neočkovaného dítěte do školky je nepřiměřená
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně Miluše Horská

Často chybí především čas a politická síla k tomu, aby se lecjaké chyby a omyly napravily. Myslím ale, že to, že to jde, se minulý týden jasně povedlo ukázat na příkladu mého návrhu novely zákona  o ochraně veřejného zdraví. Cílem mého předkládaného návrhu není útočit na povinné očkování, nýbrž napravit zjevné nelogičnosti v těchto dvou věcech:

První je úsilí zrušit požadavek na očkování při pořádání škol v přírodě a zotavovacích akcí. Jinými slovy povolení účasti neočkovaných dětí na školách v přírodě a letních táborech. Současná právní úprava je totiž rozporuplná. Děti se reálně pohybují ve školním kolektivu  - kromě prázdnin - po celý rok a z hlediska zákona neúplné očkování některých z nich není pro školní docházku problematické. Takovýto stav je bezpečný i z hlediska lékařské vědy. Samotná přítomnost několika neočkovaných jedinců v kolektivu totiž není z hlediska ochrany kolektivu problematická, jelikož ostatní děti očkovány jsou. Jako takové je chrání jak individuální účinky očkování, tak ty kolektivní, které zůstávají účinné, je-li očkováno alespoň 90 procent skupiny. Toto medicínské pravidlo platí jak ve škole, tak ve chvíli, kdy se děti mají vypravit na školu v přírodě či tábor. Zatímco si ovšem věda stojí za svým, v očích zákona se cestou na tábor či školu v přírodě z neočkovaného dítěte náhle stává osoba riziková a z kolektivu je vyloučena. U táborů se zákaz přitom týká pouze akcí o 30 a více dětech, trvajících 5 a více dní, na jiné typy akcí o jiném rozsahu se přitom zákaz vůbec nevztahuje. Takovýto přístup nemůže být z hlediska ochrany veřejného zdraví rozumně odůvodněn, proto navrhuji povinnost plného očkování pro účast na škole v přírodě nebo zotavovací akci zrušit.

Druhým bodem je snaha značně snížit sankce hrozící mateřským školám, dětským skupinám a poskytovatelům péče o děti do tří let v případě přijetí neočkovaného nebo neplně očkovaného dítěte. Výše pokuty stanovené za porušení této povinnosti je ve výši až 500.000 Kč zcela nepřiměřená svému účelu. Při projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví byly přitom obdobné typy sankcí sníženy z původně navrhovaných 500.000 Kč na 30.000 Kč. Proto navrhuji snížit výši sankce také u tohoto správního deliktu. Jakkoli jde stále o velkou sumu, což si velmi dobře uvědomuji, tak je třeba vědět, že zcela odstranit sankce není možné.

Tyto body nyní bude projednávat Senát a následně i Poslanecká sněmovna. Doufejme, že v této věci dojde k nápravě, která odstraní zátěž a nelogičnost směrem k našim školám. Politika se tím jistě více přiblíží občanům a odstraní se zjevné nelogičnosti. Od toho tady jako politici máme být.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Evropská unie má nejvyšší ceny emisních povolenek na světě

22:28 Okamura (SPD): Evropská unie má nejvyšší ceny emisních povolenek na světě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k emisním povolenkám.