Setkání odborníků z oblasti sociální péče, školství a zdravotnictví spolu s úředníky a politiky zodpovědnými za tyto oblasti reagovalo na nedávno zveřejněné případy týrání a nevhodně nastavené péče o tuto obzvlášť zranitelnou skupinu lidí s postižením. Účastníci se shodli, že současný systém podpory selhává a potřebuje nutné změny, aby zajistil důstojný život svým uživatelům a předcházel podobným tragédiím.
„Lidé s náročným chováním se ocitají ve vysokém riziku nevhodného zacházení, což případ Doroty Šandorové jasně ukázal,“ říká předsedkyně senátního sociálního výboru Miluše Horská. „Problém s poskytováním péče pro ně mají jak školní, tak sociální a zdravotní služby, musíme usilovat o komplexní změnu systému.“
Zveřejnění případu zabití klientky jindřichohradeckého domova pro lidi s postižením Doroty Šandorové na sklonku loňského roku vyvolalo silné reakce i na úrovni vlády. Během pietní akce Noc důstojnosti, pořádané v den druhého výročí tragické události před Ministerstvem práce a sociálních věcí, se k potřebě systémových změn přihlásil ministr Marian Jurečka i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Během setkání vystoupila také předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu ČR Miluše Horská a nabídla pořádajícímu spolku Děti úplňku možnost společné konference na půdě Senátu, která by pojmenovala problémy stávající praxe a nabídla možná řešení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV