Vážení páni ministři, vážené kolegyně, kolegové, vážený pane předsedající.
Přeskočila jsem paní senátorku jenom proto, že pak už musím tady sedět za tím pultíkem, pan senátor Oberfalzer spěchá, takže proto vysvětluji to, že teď není v pořadí paní Alenka Dernerová.
Jenom bych docela ráda trošku uvedla na pravou míru to, že Diag Human jsme neprohráli kvůli tomu, že jsme to tehdy nezaplatili za těch 300 milionů, ale jestli jsem tomu správně rozuměla, těm všem informacím, které jsou, že tehdejší vlády využívaly forem získávání informací, které nebyly v souladu s naším ani evropským právem. Tak jenom abychom tomu trošku rozuměli, že je to malinko jinak, než se to tady snažil pan senátor Čunek shrnout.
Proč před vás předstupuji? Je to tak, že jsem nabyla dojmu, asi nejen já, že, a teď to řeknu taky lidově, trošku chytáme kočku za ocas, protože teď řešíme problém, který nastal, my se ho snažíme dohnat, teď v tuto chvíli, děkuji vládě za to, že během těch posledních dnů skutečně velmi intenzivně pracuje, snaží se i na evropské úrovni vyřešit všechny problémy, které jsou, aby se lidem vrátila jistota, neměli jsme takové obrovské napětí v naší společnosti. Nicméně je to reakce na něco, co se už stalo, co už běží. Rozumím také tomu, že naše vláda je ve složité situaci, protože ty dopady evropské krize, té energetické války, jsme pocítili silněji než jiné evropské země. Oni na to teď taky přišli a už také tu situaci řeší. Nicméně my sami nemůžeme tu situaci v rámci ČR bez té Evropy úplně vyřešit tak, aby to bylo správné a aby to pro ČR neznamenalo právě ty některé nejistoty nebo chyby, které by nás ohrozily z hlediska obchodování s energiemi, vůbec pozici ČR v rámci mezinárodního společenství. Tak to prostě je.
Než začnu hovořit o tom, proč jsem chtěla vystoupit, bych ráda řekla ještě dvě věci. Pane ministře, tak jak jsem teď uvedla, že dobíháme něco, co se v praxi děje, myslím si, že je potřeba to zvrátit, celý ten princip, že pro mě, jsem taky laik energetický, je velmi složité pochopit to, že jsme v energetické válce, celá EU je dnes v energetické válce, my chceme, aby nám fungovaly ty principy trhu, které byly přijaty před 20, 30 lety. Velmi pomalu se daří toto změnit. Ale jestli to nedokážeme, jestli ta reakce nebude, pak zase budeme chytat kočku za ocas a budeme dobíhat něco, co pro ty občany, pro nás pro všechny, bude velmi složité. Znovu říkám, že děkuji za to, co byla ta opatření, která teď jsou přijímána, která teď situaci řeší.
Přicházím v té návaznosti právě i s tím, že se domnívám, že jedním z těch opatření, která zatím nejsou tak silně slyšet, ale jsou to opatření střednědobá, jsou právě obnovitelné zdroje. Ale nejen samotné obnovitelné zdroje, ale tzv. komunitní energetika. Jsem moc ráda, že pan ministr zmínil obnovitelné zdroje, i někteří další řečníci. Připravila jsem návrh usnesení, který před vámi leží, který tedy podporuje vládu v úsilí k urychlenému přijetí zákona a právních předpisů obsahujících definici občanských energetických sdružení a, důležité, sdílení energie mezi zákazníky ve smyslu práva EU. Doplním tu informaci pro vás jen o tom, že dvě směrnice EU, které tyto definice obsahují, již měly být přijaty, jedna koncem roku 2020, druhá v polovině loňského roku. Ono nám to chybí a chybí nám to také proto, že z tohoto důvodu de facto nemůže ani Fond životního prostředí, ze všech těch programů, poskytovat dotace na komunitní energetiku. To je jedna z vážných věcí. Ale to, že nemáme definováno sdílení, neumožní vůbec funkčnost takovýchto společenství. To je velmi zásadní a důležitá věc. Teď se na tom pracuje, možná víte, posílala jsem vám pozvánky, minulý týden proběhl kulatý stůl, který jsem svolala, ke komunitní energetice právě proto, že považuji přípravu těchto věcí za velmi důležitou a naléhavou, aby byla zrychlena.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.