To, že se politické síly i během volebního období přeskupují, je legitimní a stává se to. Tento proces by ale měl mít relevantní důvody a hlavně změna, která nastane, by měla být změnou k lepšímu. Po volbách v říjnu 2014 se v Českých Budějovicích ustanovila koalice, která měla pohodlnou většinu. Některé strany a především hnutí ANO prošly procesem vnitřních názorových i osobnostních střetů, které byly mnohdy dány tím, že se ti, kteří vstoupili do komunální politiky, poznávali až při řešení konkrétních situací. Ať už týkajících se chodu města či při střetu osobních ambicí a schopností. Výsledkem tohoto „kvasu“, kterému se nevyhnuly ani tradičnější strany jakými jsou ČSSD a TOP 09, bylo ustálení koalice na těsné většině v zastupitelstvu. Zákulisními jednáními mezi opozicí a některými, nejen bývalými členy koaličních stran byla odvolána část městské rady spolu s primátorem. Argumentem byla právě ta těsná většina, která údajně nezaručovala stabilní vedení města. Že se jednalo o účelové a nepromyšlené jednání, ukázaly další měsíce.
Ti, kteří tuto krizovou situaci způsobili, nebyli po dva a půl měsíce schopni vytvořit koalici novou. Město fungovalo i za této situace a občan si negativních změn, které měly být důvodem odvolání členů rady, ani nevšiml. I ti radní, kteří byli odvoláni, chodili totiž na své bývalé pracoviště a pomáhali řešit problémy. To postavení opozice i takzvaných „odpadlíků“ značně oslabovalo a nervozita stoupala. Jak se ukázalo v období hledání nové koalice, tím, kdo musí být vytlačen, neboť „překáží“, je hnutí Občané pro Budějovice. Tedy hnutí, které má největší stabilitu a jehož členové za posledních pět let prokázali poctivě a odpovědně na českobudějovické radnici pracovat. S tímto hnutím odmítaly některé strany vůbec zasednout k jednání. Především ČSSD a ODS. Jak je vidět, opoziční smlouva má stále své věrné.
A tak vznikla nová koalice, a to i přes dohodu mezi ANO a HOPB o společném postupu. To se stává někdy i v politice, že dohody mají svůj život… Nicméně pikantní je ta skutečnost, že někteří (minulou) opozicí odvolaní členové rady jsou touto opozicí, týmiž lidmi opět instalováni do svých pozic. A že nová koalice se opírá opět o těsnou většinu dvaceti tří hlasů. Argumenty, které vedly k této krizové situaci, tedy nejsou již tak zásadní, když se na placené funkce dostanou ti „správní hoši“. A to, že i pravicové strany si musely vyjednat tichou podporu KSČM, je jisté „chucpe“ vůči jejich vlastním voličům…
Známý český spisovatel František Langer napsal ve své době velmi hranou hru – Obrácení Ferdyše Pištory. Pondělní podivuhodné „obrácení“ některých českobudějovických politiků není až tak úsměvné jako spíše smutné. Teprve příští měsíce ukážou, zdali tento vývoj bude městu ku prospěchu, zda byl veden především snahou k uspokojení ambicí jednotlivců či k zastavení některých aktivit minulé koalice – třeba v teplárně nebo v boji proti hazardu. Ať tak či onak, tuto změnu ve vedení radnice budou následovat nejspíše i změny v různých městských organizacích a vznik nových „výborů“. A tak křestní list nové koalice má již od počátku na sobě několik kaněk…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV