Na jedné straně diskuse probíhají ohledně reformy školského vzdělávacího systému vůbec. Tuto diskusi před nedávnem pro veřejnost znovu otevřel a podnítil ministr školství Mikuláš Bek. Začal o svých představách hovořit v půli května 2023. Mezi hlavní témata patřilo možné zrušení devátých tříd a naopak navýšení povinné školní docházky na celkem jedenáct let. V praxi by to znamenalo zahrnutí částí mateřského a středního vzdělávání do povinné školní docházky. Tím je rozvíjen trend, který od zahrnutí posledního ročníku mateřských škol do povinné školní docházky postupně ruší monopol základních škol na povinnou školní docházku.
Zavedení povinného ročníku v mateřské škole kvituji s povděkem, protože v dnešní době a při stále dynamičtější situaci v oblasti pracovní migrace na Evropském kontinentu je alespoň malá míra integrace před tvrdým startem učiva na základní škole v případě mnoha dětí holou nutností. Nepokryje všechny problémy vznikající v oblasti integrace, ale je velmi dobrým systémovým řešením.
Druhou úrovní zmiňovaného plánu je zahrnutí povinného pokračování na nějaké střední škole, nebo učilišti. Jinými slovy podpora toho, aby všechna pracovní síla byla alespoň minimálně kvalifikovaná. Zároveň to ale vnáší prvek individualizace přístupu k jednotlivým žákům, podle jejich schopností a budoucích specializací. A to vnímám jako krok veskrze pozitivní. Povinná školní docházka tak zahrnuje nejen stupně vysoce integrační, kterých je ve vzdělávacím systému jistě velmi potřeba, ale i individualizované vzdělávání a rychlejší přizpůsobení žákům a jejich zaměřením.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV