Cílem bylo navázat spolupráci na společných projektech a podpořit pražský kulturní a kreativní průmysl v mezinárodním měřítku. Cestu zajistil pražský magistrát spolu s Ministerstvem zahraničních věcí a podporovala ji Asociace českých herních vývojářů (GDACZ) a Velvyslanectví České republiky v Ankaře.
„Praha podporuje kreativní průmysly a hledá cesty, jak strategicky přispět k jejich rozvoji. Projekt PROPED, který nám umožnil v tomto smyslu spojit síly s ministerstvem zahraničí, se ukázal jako velmi přínosný. Česká herní studia v Turecku prezentovala výjimečnou kvalitu svých produktů, turecký trh je pro nás naopak inspirativní svou dynamikou i propracovanými nástroji podpory rozvoje podnikání,“ uvedl ředitel odbor kultury a cestovního ruchu Magistrátu hl. m. Prahy Jiří Sulženko, který vedl pražskou delegaci.
Série setkání v Ankaře a Istanbulu se zúčastnili zástupci Bohemia Interactive (ArmA), Warhorse (Kingdom Come: Deliverance), Charles Games (Svoboda 1945) a SCS Software (American Truck Simulator). Za tureckou stranu byli přítomni zástupci TaleWorlds (Mount & Blade), UDO Games (Incredible Toys) a vyslanci studií sdružených v Turecké asociaci herních vývojářů TOGED i istanbulského OYUNDERu. Během moderovaného diskusního panelu jednotlivé firmy představily své projekty a vyměnily si zkušenosti o podmínkách herního vývoje ve svých zemích.
„Cílem naší spolupráce je představit Prahu jako centrum herního průmyslu, který, jak si lze všimnout, za poslední roky obsahově, kulturně i finančně dramaticky roste. Proto i v následujících letech můžeme očekávat, že význam počítačových her a celého kreativního průmyslu bude výrazně růst. Je důležité, aby se město na tento vývoj připravilo a zajistilo tak v tomto oboru kvalitní vzdělání, a to i prostřednictvím zahraniční spolupráce, ať už na úrovni Evropy, nebo i na základě spolupráce mezikontinentální," uvedl radní hl. m. Prahy pro oblasti v oblasti školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral.
Češi se v říjnu zúčastnili turecké konference IndieWay pro herní profesionály. Možnost oslovit oborové specialisty je pro český herní průmysl důležitá. Při rostoucím počtu firem a nedostatku zaměstnanců je navazování kontaktů v zahraničí jedním ze způsobů, jak zajistit rozvoj oboru v budoucnosti.
„Spolupráce s tureckou stranou je pro nás velmi zajímavá na mnoha rovinách. Mimo vzájemné výměny know – how mezi jednotlivými herními společnostmi, se nabízí i možnosti outsourcingu pro česká studia, či hledání nových talentů díky dobře rozvinutému systému vzdělávání pro náš sektor. Právě tento systém pak navíc může být i zdrojem inspirace pro celé české herní odvětví,“ řekl předseda Asociace českých herních vývojářů Pavel Barák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.