Skalický (TOP 09): Zbrojaři v Poličce jsou jedním z největších zaměstnavatelů v regionu

02.08.2016 6:32 | Zprávy

Poslanec Jiří Skalický se problematice výroby munice a především nakládání s ní věnuje dlouhodobě.

Skalický (TOP 09): Zbrojaři v Poličce jsou jedním z největších zaměstnavatelů v regionu
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec za TOP 09 Jiří Skalický

Ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu pořádá například semináře, kde se mluví o legislativě, ale také o rozvoji oboru, který byl historicky vždy na špičkové úrovni. „Jde o bezpečnost i obranyschopnost státu. Jde ale také o vytváření nových pracovních míst a zaměstnanost v regionu. A v neposlední řadě i o udržení tradice,“ říká poslanec Jiří Skalický. „Pardubický kraj, resp. východní Čechy vždy patřily mezi tahouny zbrojařského průmyslu. Dodnes tu máme řadu firem, které se zabývají výrobou munice, trhavin a dalších produktů obranného průmyslu. A protože tito výrobci mají co říct k legislativě a podmínkách obchodu v této oblasti, snažím se s nimi jednat a získávat zpětnou vazbu přímo ve firmách,“ zdůvodňuje účely svých cest Jiří Skalický.

Tentokrát se setkal s vedením Poličských strojíren a také STV Group. Tyto společnosti spadají pod hlavičku Holdingu STV INVEST. Ve vyhlášené poličské továrně se více než jindy začíná propojovat strojírenský a zbrojařský průmysl. „Rozsáhlý areál nabízí práci pro více než 500 zaměstnanců. Podobně jako v jiných firmách jsem ale setkal s problémem, že na trhu práce chybí kvalifikovaní lidé. Musíme se zamyslet nad tím, jak více propojit podnikatelský sektor se středním i vysokým školstvím,“ připomíná jeden z problémů zaměstnavatelů poslanec Skalický.

Historie zbrojařského průmyslu v Poličce se píše už téměř sto let. V roce 1920 tu totiž byla tehdejším ministerstvem obrany založena Vojenská muniční továrna. Vyráběla především munici pro ženijní, dělostřelecké a letecké složky armády. V 50. letech se začala na stejném místě rozšiřovat strojírenská výroba pod značkou ADAST Polička. Muniční výroba se zastavila na počátku 90. let, kdy se naopak začala více rozvíjet výroba strojírenská. V roce 1992 vznikly Poličské strojírny, kam se tradice výroby munice začíná v posledních letech vracet. A nejen to, do rozsáhlého areálu v Poličce se stěhuje firma STV Group, jeden z největších českých výrobců munice a střeliva. Společnost provádí i generální opravy vojenské techniky a dodávky náhradních dílů pro pozemní i leteckou techniku. Do portfolia patří výroba plastických trhavin, ručních zbraní typu AK a pancéřovek. Společnost se zabývá i ekologickou likvidací munice. Poličské strojírny se v sektoru obranného průmyslu naopak soustřeďují na velkorážovou munici, prioritní je ale strojírenský průmysl. V Poličce vyrábějí speciální aplikace pro oblast měřící a čerpací techniky pohonných hmot a jiných kapalin, výrobou pro automobilní a drážní průmyslu – převážně dveřní systémy pro vozidla hromadné přepravy či pneumatické ovládání systémů lokomotiv a železničních vozů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co bude dál s Našim domácím průmyslem?

Dobrý den, roky pracuji ve strojírenství, a připadá mi že se paluba Titaniku stále více naklápí. Co není spojeno pevně s domácí spotřebou je demontováno a odvezeno. Kdo za tím stojí , čí je to úmysl. Pár hloupých odpovědí jsem slyšel od 4,5 koalice. Moderní technologie. Jako přivést další investory...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Musíme podpořit opozici, aby Lukašenko skončil na smetišti dějin

11:05 Kolář (TOP 09): Musíme podpořit opozici, aby Lukašenko skončil na smetišti dějin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Bělorusku.