Slanina (Svobodní): Předvolební střípky z Velké Británie

18.05.2014 17:14 | Zprávy

O prodlouženém květnovém víkendu jsem se po dlouhé době vrátil do Londýna, kde jsem kdysi pracoval. V následujících řádcích se dovolím podělit se čtenáři o několik zajímavostí z Velké Británie, které mě nejvíce překvapily.

Slanina (Svobodní): Předvolební střípky z Velké Británie
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

1. Při cestě z letiště jsem uviděl 1. předvolební billboard strany The United Kingdom Independent Party (UKIP), který hlásal samostatnost Británie v otázkách přistěhovalectví. Až při odjezdu jsem si uvědomil, že to byl vůbec jediný billboard, který jsem za 4 dny viděl. Nechápu, proč si naši zem necháváme zaplnit obrovským množstvím reklamních billboardů.

2. Večer jsem se začet do britských novin London Evening Standard. Překvapila mě hned úvodní zpráva, že v předvolebních průzkumech vede UKIP před Labouristy i Konzervativci. Pokud by strana UKIP skutečně vyhrála eurovolby, bylo by to obrovské překvapení a pravděpodobně by následovaly velké změny pro Británii a snad i v EU.

3. Druhý den jsem si šel do banky vyměnit staré britské dvacetilibrové bankovky, které již v obchodech nebrali. Když jsem se zeptal bankovního úředníka, do kdy bude možné další bankovky vyměnit, odpověděl mi s naprostým sebevědomím, že „forever“ - navždy. Chtěl bych, aby takové národní sebevědomí měli všichni občané České republiky.

4. S přítelkyní nás překvapilo, kdo vlastně je vyobrazen na britských bankovkách. Na přední straně je vždy královna Elizabeth II. Na zadních stranách jsou: Elizabeth Fry, Charles Darwin, Adam Smith, James Watt a Matthew Buolton – tedy, reformátorka vězeňského systému, vědec-biolog, ekonom, inženýr-vynálezce a výrobce. Je to krásná směsice vynikajících lidí, což je v naprostém kontrastu s euro bankovkami.

5.  Další překvapení na mě čekalo, když jsem si Londýn procházel. Za šest let se Londýn výrazným způsobem proměnil. Objevily se nové moderní výškové budovy a při pohledu na město bylo vidět velké množství stavebních jeřábů. Tak velké množství jeřábů na jednom místě jsem snad viděl pouze v Dublinu v roce 2005. V tu chvíli mě bylo líto českého stavebnictví, jehož výroba již šestým rokem nepřetržitě klesá.

6. Potěšilo mě, že na hlavních sídlech moci – na Buckinghamském paláci, v Downing Street i na budově parlamentu visí pouze vlajka Spojeného království Velké Británie a Severního Irska nikoliv vlajka EU. Kdo z europolitiků nám nedávno tvrdil, že Pražský hrad je poslední sídlo moci v EU, kde ještě nevisí vlajka EU?

Petr Slanina
člen Strany svobodných občanů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Svobodni.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutílek (ODS): Hlasoval jsem pro novou komisi, abych ji mohl ovlivňovat

12:01 Krutílek (ODS): Hlasoval jsem pro novou komisi, abych ji mohl ovlivňovat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování pro novou Evropskou komisi.