Sobotka (ODS): Čtvrt století Občanské demokratické strany

21.04.2016 9:31 | Zprávy

21. dubna uběhne 25 let od vzniku Občanské demokratické strany. Když krátce po 17. listopadu 1989 začaly po celé zemi vznikat buňky Občanského fóra, Liberec nebyl výjimkou a záhy se Liberecké OF stalo páteřní institucí změn.

Sobotka (ODS): Čtvrt století Občanské demokratické strany
Foto: ODS
Popisek: Přemysl Sobotka

Rychle se ale ukázalo, že Občanské fórum je velmi nesourodé. Zahrnovalo v sobě prakticky všechny politické proudy, od levice po pravici. A tak jeho rozpad byl jen otázkou času. Vznikly z něho dvě relevantní strany, neboť bylo jasné, že obnova parlamentní demokracie bude vyžadovat silný stranický systém. Občanské hnutí, které si z OF odneslo nesourodost a také váhavost, zda být stranou nebo hnutím. A Občanská demokratická strana s pravicovým programem.

Ta se v následujících letech stala vůdčí silou v Liberci. Opakovaně po volbách obsazovala post primátora a pustila se do očekávaných změn. Úspěšně byl zprivatizován bytový fond, malá privatizace nastartovala rychlý růst nové infrastruktury a podnikání.

Již z kraje devadesátých let došlo k zásadní rekonstrukci zastaralých inženýrských sítí, byly zrekonstruovány tramvajové trasy, k nové oblibě se nadechla zoologická i botanická zahrada i Liberecká univerzita.

Z Liberce se rychlým tempem stávalo moderní dynamické město. ODS ale činila i kroky, které se zdály kontroverzní. Mezi ty patřilo například rozkopání Pražské ulice v roce1994. Přesto ODS v následujících volbách dostala v Liberci opět důvěru. To byla také příležitost pro založení dvou velkých průmyslových zón, které jsou dnes téměř zaplněné a do Liberce přinesly stovky nových pracovních míst a další příležitosti v návazných infrastrukturních projektech.

Vedení radnice rovněž rozhodlo o postavení nové sportovní arény. Velmi kritizovaný projekt je dnes miláčkem Liberečáků, kde si zde užívají vrcholných sportovních, ale i kulturních zážitků.

Mezi velké projekty Liberce pod vedením ODS patřilo beze sporu také mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009.

Mistrovství světa bylo v celém sportovním světě vysoce hodnoceno, doma však, díky rozjíždějícím se kampaním téměř proti všemu, co bylo spojeno s ODS, bylo bohužel zatraceno a zůstala jen hořká pachuť dluhů, nikoliv však města, ale organizačního výboru v čele s Kateřinou Neumannovou.

Dvacet pět let je dlouhá doba. Z pohledu politického i lidského. Na druhou stranu je to rozhodně méně, než polovina lidského života. Ale obracíme-li se za sebe, měli bychom si připomenout spíše světlejší okamžiky a úspěchy, než prohry, ze kterých se musíme poučit.

Koneckonců stačí se dnes rozhlédnout po Liberci. Za uplynulých 25 let se změnil k nepoznání. Změnil se i zásluhou ODS a především aktivních lidí v Liberci, kteří využili nového politického prostředí. Změnil se k lepšímu.

Přemysl Sobotka
senátor za Liberecko

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není

20:07 Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…