Především pro zaměstnavatele a živnostníky je výše uvedené klíčové, protože v případě aplikace tradiční nemocenské celou nezaviněnou karanténu zaplatí právě oni. Kromě Karlem Havlíčkem avizovaného programu COVID, kde se jedná pouze o situaci neřešící úvěry bez úroků, nemáme žádné informace o dalších konkrétních opatřeních, která by kompenzovala nařízená opatření. I vzhledem k výše uvedenému jsme se rozhodli, že několika živnostníkům, zaměstnavatelům i zaměstnancům poskytneme právní servis a náš názor otestujeme v praxi.
§ 202 ZP, Výkon občanské povinnosti
O výkon občanských povinností jde zejména u svědků, tlumočníků, soudních znalců a jiných osob předvolaných k jednání u soudu, správního úřadu, jiného státního orgánu nebo orgánu územního samosprávného celku, při poskytnutí první pomoci, při opatřeních proti infekčnímu onemocnění, při poskytnutí osobní pomoci při požární ochraně, při živelních událostech, nebo v obdobných mimořádných případech a dále v případech, kdy je fyzická osoba povinna podle právních předpisů osobní pomoc poskytnout.
Podle komentáře k Zákoníku práce ustanovení nespojuje výkon občanské povinnosti s žádným finančním plněním ze strany zaměstnavatele. Zaměstnanci i podnikatelé však mohou žádat o finanční plnění resp. finanční kompenzaci. Opět podpůrně lze uvést povinnost každého svědčit např. u soudu kde každý svědek má právo dle občanského soudního řádu a trestního řádu na svědečné tj. na náhradu hotových výdajů a ušlé mzdy.
Čili odvozenou argumentací se domníváme, že rozhodnutím státu je znemožněn osobě výdělek a každý by měl mít nárok na náhradu hotových výdajů a ušlého výdělku spojený právě s tímto rozhodnutím státu. Lze s jistou tvrdit, že karanténa není nemoc nýbrž překážka v práci z důvodu obecného zájmu a výkonu občanské povinnosti.
Petr Bajer
předseda
Jan Baránek
člen předsednictva
Mgr. Robert Kaše
advokát
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV