Ukazuje se, že systém není zcela dobře připraven technicky, navíc se začíná měnit specifikace, koho se vlastně EET týká. Vypadá to, že internetové obchody se povinnosti on-line hlášení přijatých plateb vyhnou. A v koalici se začíná mluvit i o tom, že by ze systému mohli být vyňati ti s ročními podnikatelskými příjmy do 250 000 korun.
To, že systém má už v testovacím provozu problémy s rychlostí odezvy, skutečně netěší podnikatele ani daňovou správu, a při samotném placení bude možná kvůli čekání naštvaný i zákazník. Špatnou vizitkou těch, kdo za systémem EET stojí, je ale také zmatek v tom, koho se bude povinnost on-line registrace tržeb týkat. Vždyť argument, že systém EET je pro e-shop, s ohledem na jeho podstatu, zbytečný, není nový. Stejně jako volání po tom, aby se povinnost netýkala těch úplně nejmenších živnostníků. Tak proč to začíná vláda chápat až teď, kdy si už někteří z podnikatelů spadajícího do zmíněných kategorií, nakoupili potřebné vybavení? Těžko říct…
EET má podle těch, kdo jej vymysleli a prosadili, přinést do rozpočtu 18 miliard korun. Jak? Podnikatelům prý kvůli dohledu skokově vzrostou tržby – ministr financí dokonce mluvil o stovkách procent. A finanční správa pro tento případ uklidňuje, že berní úředníci případný razantní nárůst tržeb velkoryse přejdou. Zajímavý, ale realitě hodně vzdálený myšlenkový konstrukt. Zatím EET přináší jen zmatky, rozčarování živnostníků a další stovky úředníků placených z daní…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV