Kromě jednání s několika ministry, předsedou parlamentu byl hlavním bodem programu podpis mezivládní dohody proti zamezení dvojího zdanění.
Tato smlouva, která bude mít významný vliv na obchodní a především investiční spolupráci firem České republiky a Chile, se připravovala téměř 7 let. Česká republika je z hlediska své hospodářské a exportní orientace velmi svázána s EU. Evropské země tvoří téměř 80% našeho zahraničního obchodu, obchod s Německem pak dosahuje 33%. Tato až téměř závislost na EU není dle mého názoru dlouhodobě udržitelná a z hlediska snižování rizik je třeba naši zahraniční hospodářskou politiku více diverzifikovat.
"Země Jižní Ameriky byly v meziválečném období Československa našimi silnými obchodními partnery a tato setrvačnost částečně pokračovala i v minulém režimu. V posledních 25 letech naší novodobé historie jsme bohužel tyto trhy opouštěli a až příliš se zaměřili na EU. Chile je ekonomicky jednou z nejrozvinutějších zemí Jižní Ameriky a může být vedle největšího trhu, Brazílie, jakousi branou do ostatních zemí. Podpis mezivládní dohody má tedy zásadní význam a může být vnímán jako jasný signál, že Českou republiku tento region skutečně zajímá. Smlouvu nyní čeká projednávání a ratifikace v parlamentech obou zemí. Zpravodajování dohody v našem parlamentu jsem se ujal já osobně a jsem přesvědčen, že bude velmi brzy ratifikována," dodává Pavel Šrámek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV