Štěpánek, Polák (Piráti): 14 miliard do podpory Internetu, nebo pro jeho likvidaci?

26.02.2015 9:36 | Zprávy

Evropská komise plánuje v ČR na základě směrnice 2014/61/EU masivní dotaci 14 miliard Kč do rozvoje datových síťí nové generace - tedy na zásadní rozšíření nabídky a rychlosti internetového připojení, kdy by pro každou domácnost mělo připadat minimálně 30 Mbps a na polovinu pak až 100 Mbps.

Štěpánek, Polák (Piráti): 14 miliard do podpory Internetu, nebo pro jeho likvidaci?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto

Tento plán byl představen pod názvem "sítě nové generace" - New generation access (NGA). Vysoká rychlost (tzv. šířka pásma) připojení pro všechny zní jistě lákavě, je ale potřeba si uvědomit, že měřitelných parametrů internetové přípojky je daleko více: svojí roli hraje agregace, symetričnost přípojky (dosahovaná rychlost odesílání dat) a v neposlední řadě stále častěji zmiňovaná "síťová neutralita" (zamezení uživatelem nevyžádaného blokování spojení a uměle neomezovaná kvalita spojení do všech destinací). Důležitým faktorem pro koncového uživatele je i cena připojení. Začíná být zjevné, že plánovaných 14 miliard Kč dokáže napáchat velké škody, pokud budou použity nevhodným způsobem.

Česká republika má v evropském měřítku zásadní unikát. Přes 40% trhu ovládají menší lokální poskytovatelé Internetu, zjednodušeně známí i jako WiFi poskytovatelé. Velcí hráči v čele s O2 historicky nedokázali nabídnout smysluplnou a konkurenceschopnou nabídku, čímž nepřímo zapříčinili vznik desítek až stovek regionálních poskytovatelů. Tito poskytovatelé fungují často již více než 10 let, technologicky vyrostli a dnes nabízejí svým zákazníkům v průměru jedno z nejrychlejších připojení v celé Evropě i v rámci EU (konkrétně 4. nejrychlejší v zemích EU - zdroj: nezávislé měření rychlosti poskytovatelem obsahu Akamai). Bohužel, Evropská komise tento stav nedokáže reflektovat a proto schválila pro ČR výjimku (vylobovanou ze strany ČR), na základě které u nás bude oprávněn tuto dotaci přijmout jen jeden národní operátor.

Snahy o dehonestaci a likvidaci regionálních poskytovatelů na sebe nenechaly dlouho čekat. V aktuálním dokumentu MPO jsou WiFi poskytovatelé označeni jako technologicky nedostateční, nespolehliví a jen jako dočasné řešení. Dokument záludně využívá i historické, nepřesné, zavádějící a bohužel i všeobecně vžité označování těchto poskytovatelů jako tzv. "WiFi sítě", ačkoliv tyto technologie  řada operátorů využívá už jen v okrajových částech sítě. Dokument už neuvádí, že právě regionální poskytovatelé jsou největšími uživateli profesionálních rádiových technologií v licencovaných i nelicencovaných pásmech a současně i nejčastějšími investory optických sítí ve městech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Česká pirátská strana

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Králíček (ANO): Na bezpečnost Fialova vláda tři a půl roku kašlala

17:04 Králíček (ANO): Na bezpečnost Fialova vláda tři a půl roku kašlala

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bezpečnosti.