„Je samozřejmě věcí Turků, jak si život své zemi zařídí. Ostudný je spíš přístup EU k Turecku, tedy že s ním unijní špičky dál jednají o vstupu do EU. A hlavně je znepokojivé, že na území EU žijí miliony Turků, kteří fandí politice Erdogana, a to je problém,“ říká předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.
Turečtí voliči nakonec rozhodli, že mizí jeden inspirativní příklad sekulárního státu, ve kterém byl islám téměř 100 let striktně oddělen od politické správy země.
Referendum v Turecku otevírá cestu dalším změnám, kterými se definitivně zavírají dveře liberálnímu směřování. „Trest smrti do Evropy nepatří,“ komentuje místopředseda Svobodných Jiří Kubíček plány tureckého prezidenta.
Svobodní alespoň s potěšením přijali zprávu, že Turci žijící v České republice drtivou většinou 86 % odmítli politiku prezidenta Erdogana.
Svobodní zároveň oceňují, že i přes pronásledování opozice v Turecku, přes potlačování svobody slova a projevu, cenzuru v médiích i ve školách v této zemi, se odhadem 49 % voličů v Turecku postavilo proti posílení pravomocí tureckého prezidenta.
Navzdory zklamání ze změn v Turecku Svobodní podporují volný obchod s Tureckem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV