„Chtěli jsme, aby lidé, kteří stavějí rodinný dům, neplatili za vynětí půdy vůbec. S tím ale koaliční většina poslanců ve sněmovně nesouhlasila. Ve výsledku se nyní rodinám sice finančně uleví, ale méně, než jsme si představovali. V každém případě ale je to krok vstřícný k rodinám,“ říká poslankyně Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové).
Při projednávání zákona nakonec neuspěl ani původní návrh poslanců klubu TOP 09 a Starostové, který měl snížit nebo zrušit poplatky státu a usnadnit tak výstavbu veřejně prospěšných staveb. Koaliční poslanci opět trvali na tom, že se za vynětí půdy obce musí státu zaplatit, tentokrát zůstal poplatek ve stávající výši. Obce tak například v případě výstavby škol budou muset hradit neúměrně vysoké částky.
Nový systém rozdělení vybraných odvodů ve prospěch Státního fondu životního prostředí a opatření na podporu životního prostředí v obcích koaliční poslanci také odmítli. „Je to absurdní. Koalice se v průběhu projednávání návrhu zaklínala ochranou životního prostředí, ale posílit její financování, které můj návrh znamenal, bez srozumitelného zdůvodnění odmítla,“ uvedl Petr Gazdík (klub TOP 09 a Starostové).
„Úspěchem na druhé straně je, že obce a také kraje nově už nebudou nuceny platit státu za vynětí půdy pro výstavbu pozemních komunikací. Jejich diskriminace je minulostí,“ dodal poslanec Herbert Pavera (TOP 09). Výjimka z této povinnosti se totiž dosud vztahovala pouze na silnice, které stavěl sám stát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV