Program „Škola podporující zdraví“ je koordinován Státním zdravotním ústavem, který je také jeho garantem. Tento program sdružuje mateřské, základní a střední školy, které se snaží přistupovat k otázce zdraví komplexním způsobem, tedy nejen že vytvářejí adekvátní podmínky pro zdraví svých žáků, ale zaměřují se také na edukaci v oblasti zdravotní gramotnosti.
„Otázka zdraví občanů není jen otázkou zdravotnictví a nemocnic, kde se vlastně v uvozovkách pouze napravují už probíhající zdravotní komplikace. Zdraví je něco, k čemu si každý člověk už od útlého věku musí vypěstovat odpovědný vztah a pečovat o něj. K tomu musí být děti vedeny v rodinách, při volnočasových aktivitách, ale podstatnou složku tvoří právě školy, kde děti tráví velkou část svého času,“ říká Lenka Teska Arnoštová.
Právě díky času, který děti ve školách tráví, je dle náměstkyně Arnoštové toto prostředí vhodné pro řadu intervencí, ať už se jedná o tvorbu prostředí podporujícího zdraví, nebo o cílenou edukaci zaměřenou na zvýšení zdravotní gramotnosti (předmět Výchova ke zdraví nebo zařazování této edukace do různých dalších předmětů) či posílení sociálních dovedností (umění komunikace, schopnost odolat vlivu vrstevníků, jak říci „ne“ drogám/tabáku/alkoholu/rizikovému sexuálnímu chování apod.)
Lenka Teska Arnoštová na závěr ocenila uspořádání tohoto semináře právě ve formě mezioborového a meziresortního setkání: „Účinné nástroje podpory zdraví a prevence nemocí je pak třeba hledat napříč resorty, nikoli pouze v resortu zdravotnictví. Z tohoto pohledu byl dnešní seminář velmi inspirativní pro rozvoj další spolupráce na tvorbě zdravého prostředí ve školách a na posilování jejich role v podpoře zdraví a prevenci nemocí.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV