Topolánek: EU je na cestě do pekel. Vraťme se k jejím kořenům

07.12.2017 12:37 | Zprávy

Vystoupení Mirka Topolánka na Konferenci o stavu Evropské unie, která se včera vpodvečer za účasti dalších panelistů uskutečnila v Brně

Topolánek:  EU je na cestě do pekel. Vraťme se k jejím kořenům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek

Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek znovu varoval před aktuálním směřováním Evropské unie. Ta podle něj postrádá vizi a ohrožuje ji nelegální migrace, terorismus, zadluženost a ekonomická nesvoboda. Kritizoval rovněž vzestup politického islámu a mechanismus povinných kvót. Jako recept nabízí Mirek Topolánek návrat k evropským kořenům.

Se svými názory vystoupil Topolánek na Konferenci o stavu Evropské unie, která včera vpodvečer za účasti dalších panelistů, např. poslance Václava Klause mladšího nebo poslance německého Bundestagu Petra Bystroně, proběhla v brněnském hotelu Continental. S projevem nazvaným „Highway from Hell“ vystoupil Topolánek přesně před týdnem také před poslanci Evropského parlamentu v Bruselu.

"Cesta, kterou se dnes ubírá EU, ať už vědomě či nedobrovolně, je dálnicí do pekel. Nepotřebujeme novou Evropu. Braňme tu starou," uvedl doslova Topolánek. Ten současně odmítnul redukovat debatu o budoucím směřování evropské integrace na alternativu mezi členstvím v tvrdém jádru, reprezentovaném například eurozónou, anebo členstvím druhé kategorie. Podle něj jde o brutálně zjednodušující a vydírací taktiku, kterou se sami zaháníme do kouta.

Vyslovil názor, že dříve či později bude muset dojít ke změnám smluv určujících budoucí evropskou spolupráci – ne již nutně integraci. Ta cesta k nim bude nesmírně těžká a složitá: právně, politicky, ekonomicky, ale především společensky. V mezidobí bude podle něj docházet k ohýbání Lisabonské smlouvy, která již nevyhovuje mezinárodnímu prostředí ani zájmům členských států.

„Bude zde tedy EU na základě děravé Lisabonské smlouvy a vedle ní mezivládní smlouvy prohlubující spolupráci mezi koalicemi některých států. Tento vývoj nás ale donutí řešit otázku legitimity, respektive využívání evropských institucí jako Evropský parlament, jako různé formáty evropské Rady v těchto nových mezivládních rámcích.“ Topolánek mimojiné vyslovil názor, že například politická legitimita Evropského parlamentu je politicky slabá, a proto lze uvažovat o větším zapojení národních parlamentů v evropské spolupráci, respektive jejich role bude nezastupitelná. „Dokážu si například představit, že se národní parlamenty sdruží v novou koordinační instituci.“

Ve svém příspěvku zopakoval také svůj názor na politický islám: „Tak, jako nacismus a bolševismus otrávily duše a srdce Němců a Rusů, tak politický islám otravuje duše a srdce mírumilovných muslimů. Politický islám musí stát mimo zákon. Je to čisté zlo. A se zlem nesmíme smlouvat, musíme s ním bojovat a porazit ho.“ Za fatální chybu považuje Topolánek trvalý mechanismus povinných kvót. "Musíme problém migrace a terorismu řešit a ne zakrývat. Musíme bránit naše schengenské hranice. Proč? Protože nám musí jít o mír v Evropě." EU v roli ochránce vnějších hranic podle jeho názoru selhala.

Přes kritická vyjádření směrem k Evropské unii a chování jejích institucí Topolánek zdůraznil, že nepodporuje vystoupení České republiky z EU. Ti, kteří volají po czexitu, jdou podle jeho názoru proti českým národním zájmům.

„Chtěl bych zachovat EU takovou, jak jsme o ní snili za železnou oponou a jaká může garantovat mír a prosperitu," uzavřel své hodnocení Evropské unie Topolánek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Mně to připadá, že se vracíme před rok 1989

17:17 Adamec (ODS): Mně to připadá, že se vracíme před rok 1989

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…