Tošenovský (ODS): Musíme přesvědčit trh a budoucí uživatele, že Galileo bude oproti americké GPS lepší

04.11.2015 16:00 | Zprávy

Agenturu pro evropskou družicovou navigaci Galileo (GSA) v Praze poprvé navštívili zástupci Evropského parlamentu. V tříčlenné delegaci byli český europoslanec Evžen Tošenovský, Paul Rübig z Rakouska a Ital Flavio Zanonato. Všichni jsou členy výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), který má ve své kompetenci i oblast kosmických programů EU.

Tošenovský (ODS): Musíme přesvědčit trh a budoucí uživatele, že Galileo bude oproti americké GPS lepší
Foto: Daniela Černá
Popisek: Europoslanec Evžen Tošenovský na besedě se studenty VŠB-TU Ostrava

„Jsem rád, že se agentura GSA personálně stabilizovala a naplno pracuje na tom, aby Galileo co nejdříve fungovalo,“ hodnotí návštěvu agentury Evžen Tošenovský. Jednu z klíčových výzev vidí v podpoře služeb a aplikací využívajících systém Galileo. „Musíme přesvědčit trh a budoucí uživatele, že Galileo bude oproti americké GPS a dalším systémům lepší.“

Navíc by podle něj měla pražská agentura dostat nové úkoly. Během jednání se zástupci GSA připomněl zejména další evropský projekt Copernicus pro satelitní snímkování Země pro účely ochrany životního prostředí nebo řešení přírodních katastrof.

„Budu se nadále snažit o to, aby GSA měla do budoucna i dohled nad programem Copernicus. A to z mnoha logických, technických i ekonomických důvodů. Měli bychom využít zkušeností agentury a lépe tak oba kosmické projekty koordinovat,“ uvedl poslanec Tošenovský.

Agentura EU pro družicové navigační systémy vznikla v Bruselu v roce 2004. Poslanec Tošenovský se jako zpravodaj nařízení o GSA v Evropském parlamentu podílel na úsilí České republiky o získání sídla agentury, korunované rozhodnutím členských států z prosince roku 2010. Od září 2012 pak administrativní sídlo GSA funguje v budově bývalé České konsolidační agentury v pražských Holešovicích.

GSA má za úkol dohlížet na budování autonomního systému družicové navigace Galileo a na program EGNOS zpřesňující signál americké GPS, který se již využívá např. v letecké dopravě. Prozatím bylo na orbit vysláno 10 satelitů Galilea z celkového počtu 30. Do pěti let by pak měla být evropská navigace plně funkční.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!