Třešňák (Piráti): Plníme slib o moderní a udržitelné energetice

20.09.2024 14:01 | Monitoring

Vláda na jednání podpořila návrh na strategickou spolupráci Skupiny ČEZ a britské společnosti Rolls-Royce SMR.

Třešňák (Piráti): Plníme slib o moderní a udržitelné energetice
Foto: Piráti
Popisek: Petr Třešňák (Piráti)

Společný projekt výstavby malých modulárních reaktorů pomůže s modernizací české energetiky a otevře nové příležitosti pro domácí průmysl. Piráti tak naplňují další ze svých programových priorit v rozvoji české energetiky a posilování energetické bezpečnosti. Rozhodnutí o spolupráci s britskou společností Rolls-Royce SMR vzešla z posouzení informací poskytnutých v rámci předešlé několikaleté komunikace od celkem sedmi potenciálních partnerů. Současná dohoda pozitivně ovlivní jak životní prostředí, tak českou ekonomiku.

„Jaderná energie má v českém energetickém mixu své pevné místo a domácnosti i firmy mohou mít dostupnou a čistou energii. Malé modulární reaktory budou představovat řešení pro energetickou nezávislost, výrobu nejen elektřiny, ale také tepla. Toto partnerství má však význam i z pohledu příležitostí pro český průmysl a české firmy, které se nyní mohou zapojit do dodavatelských řetězců a stát tak u zrodu jaderné renesance. Dokazuje to, že místní firmy si dokázaly udržet v tomto odvětví vysokou kompetenci a zahraniční partneři mají zájem s nimi spolupracovat,“ okomentoval jednání vlády pirátský náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák.

„Stejně jako obnovitelné zdroje, tak i vývoj malých reaktorů podpoří snahu o dekarbonizaci a přechod k čistým zdrojům energie, což jako Piráti máme v programu a je to jedna z našich priorit. Chceme zdroje energií, jejíž dodávky nebudou zatěžovat životní prostředí, budou stabilní, předvídatelné a dostupné pro průmysl i domácnosti,“ doplnila poslankyně Pirátů Klára Kocmanová, která se tématu dlouhodobě věnuje.

První modulární reaktor plánuje Skupina ČEZ postavit v první polovině 30. let poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín a prověřovány jsou i další lokality.

„V České republice máme dostatečné technické zázemí a vědu i výzkum na velmi vysoké úrovni, byla by velká škoda toho nevyužít. Pro české firmy to bude zcela nové odvětví a budou mít příležitost stát u zrodu celého výrobního a dodavatelského řetězce,“ uzavřel Třešňák.

Na jednání vzala vláda na vědomí záměr o kapitálovém vstupu ČEZu do společnosti Rolls-Royce SMR a následně zaúkolovala příslušné resorty k postupu dle Smlouvy o zajištění dodržení požadavků na zajištění ochrany základních bezpečnostních zájmů České republiky. Tedy zhodnocení této transakce z pohledu bezpečnostních zájmů České republiky. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Krutílek (ODS): Česká republika získala významné ekonomické portfolio

16:04 Krutílek (ODS): Česká republika získala významné ekonomické portfolio

Nominací Jozefa Síkely na post komisaře pro mezinárodní partnerství získala podle europoslanců za OD…