Společný projekt výstavby malých modulárních reaktorů pomůže s modernizací české energetiky a otevře nové příležitosti pro domácí průmysl. Piráti tak naplňují další ze svých programových priorit v rozvoji české energetiky a posilování energetické bezpečnosti. Rozhodnutí o spolupráci s britskou společností Rolls-Royce SMR vzešla z posouzení informací poskytnutých v rámci předešlé několikaleté komunikace od celkem sedmi potenciálních partnerů. Současná dohoda pozitivně ovlivní jak životní prostředí, tak českou ekonomiku.
„Jaderná energie má v českém energetickém mixu své pevné místo a domácnosti i firmy mohou mít dostupnou a čistou energii. Malé modulární reaktory budou představovat řešení pro energetickou nezávislost, výrobu nejen elektřiny, ale také tepla. Toto partnerství má však význam i z pohledu příležitostí pro český průmysl a české firmy, které se nyní mohou zapojit do dodavatelských řetězců a stát tak u zrodu jaderné renesance. Dokazuje to, že místní firmy si dokázaly udržet v tomto odvětví vysokou kompetenci a zahraniční partneři mají zájem s nimi spolupracovat,“ okomentoval jednání vlády pirátský náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák.
„Stejně jako obnovitelné zdroje, tak i vývoj malých reaktorů podpoří snahu o dekarbonizaci a přechod k čistým zdrojům energie, což jako Piráti máme v programu a je to jedna z našich priorit. Chceme zdroje energií, jejíž dodávky nebudou zatěžovat životní prostředí, budou stabilní, předvídatelné a dostupné pro průmysl i domácnosti,“ doplnila poslankyně Pirátů Klára Kocmanová, která se tématu dlouhodobě věnuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV