„Navrhovaná kompenzační opatření ministerstva nepovažujeme za dostatečná, například malé lékárny, které nejsou součástí velkých řetězců, jsou důležité pro zdravotní péči v regionech a zcela se na ně zapomnělo. Navrhli jsme proto nápravu,“ okomentovala pirátská místopředsedkyně Olga Richterová.
„Dochází k další nespravedlnosti. Vláda totiž drobným lékárnám neodpustila zaměstnanecké odvody na sociální pojištění, což je nepochopitelné ve srovnání s podporou jiným malým a středním podnikům. Tyto malé lékárny v regionech přitom operují s poměrně malým ziskem a zajišťují obslužnost v malých obcích, které jsou pro velké řetězce nerentabilní. Možným řešením může být navýšení objemu peněz ve fondu na podporu malých a odlehlých lékáren, a především pak úprava podmínek pro možnost čerpat podporu,“ vysvětlila Richterová, která apeluje na ministerstvo zdravotnictví, aby záhajilo diskuzi se zdravotními pojišťovnami. „Je potřeba, aby se rozpočet uvedeného fondu navýšil ze současných cca 50 milionů korun na minimálně pětinásobek a tím se zabránilo exodu malých lékáren,“ popsala poslankyně.
Opatření proti epidemii koronaviru dopadla tvrdě také na české lázně, jejichž provoz se téměř ze dne na den musel zastavit. „Ministerstvo navrhlo navýšit lázním kompenzace ve výši 15 %. Protože je však české lázeňství dosti závislé i na samoplátcích převážně ze zahraničí, tak jde o mnohem kolosálnější problém. Svaz léčebných lázní dokonce počítal s nutným navýšením o 35 %. Abych se vyhnul handlování s čísly, navrhl jsem usnesení, aby ministerstvo jednalo o formách navýšení nad zmíněných 15 % do lázeňské péče. Výbor toto usnesení přijal,“ uvedl pirátský poslanec Petr Třešňák.
Problém s rozpočtem mají i nemocnice, kterým není proplácena náročná péče o pacienty s podezřením na nákazu koronavirem, u kterých se ale následně nemoc nepotvrdí. „Další problém je u proplácení péče za pacienty, u kterých se nakonec COVID-19 neprokázal, ale muselo se s nimi nejdříve zacházet, jako by tuto nemoc potenciálně měli. To znamená, že se musely používat ochranné obleky a další ochranné pomůcky, držet na izolovaném pokoji prázdná lůžka, bylo to personálně náročné. Nic z toho ale nyní propláceno není, přednesl jsem tak usnesení na doplnění kompenzační vyhlášky, které by tento stav narovnávalo,“ dodal Třešňák s tím, že usnesení výbor bohužel neschválil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV