Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit, je prevence a včasná diagnostika onemocnění. Onemocnění je závažné pro pacienty i pro jejich rodiny. Příbuzným v náročném prostředí hrozí syndrom vyhoření. Novinky v léčbě a prevenci Alzheimerovy choroby, rizika pro pečující osoby a návrh reformy dlouhodobé péče v ČR představil odborný seminář, který uspořádala městská část Praha 2 ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze.
Seminář „Komplexní přístupy v léčbě a péči u lidí s Alzheimerovou chorobou“ se věnoval v současné době tolik aktuálnímu tématu – stárnutí populace, rozvoji degenerativních onemocnění a systému dlouhodobé péče v ČR. Přednáškový sál zaplnili zástupci odborné veřejnosti, pečovatelé a veřejní činitelé zaměření na sociální problematiku.
Na akutní nedostatek volných míst v domovech seniorů upozorňuje i příspěvková organizace Centrum sociálních služeb Praha 2, která dlouhodobě vykazuje vysoký převis poptávky občanů Prahy 2 po volných kapacitách v domově seniorů a nedisponuje lůžkovou kapacitou pro klienty, kteří potřebují péči se zvláštním režimem. Radnice Prahy 2 se na tuto situaci rozhodla reagovat a v souvislosti s trendem stárnutí populace plánuje výstavbu nového unikátního centra Nový Domov s uspořádáním na principu domácností. Koncept péče, který vychází ze špičkových západoevropských modelů, představila na semináři místostarostka Prahy 2 pro sociální oblast Alexandra Udženija.
„Praha 2 je v rámci hlavního města Prahy územím s nejvyšším indexem stárnutí. Očekává se, že během příštích dvaceti let vzroste počet seniorů nad 75 let dvojnásobně a bude nezbytné pro ně zajistit dlouhodobou péči. Dlouhodobou celodenní péči o seniora s demencí totiž není ve většině případů možné zajistit vlastními silami rodin, a to ani se zapojením širších terénních služeb. Jsem ráda, že jsme tímto seminářem otevřeli odbornou diskuzi o naléhavosti problému,“ dodala Alexandra Udženija, která tento trend s obavami intenzivně sleduje.
Přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN Praha doc. Martin Anders tento nepříznivý trend potvrdil. Účastníky semináře seznámil s aktuální situací, vývojem a predikcí Alzheimerovy choroby. Uvedl, že v posledních pěti letech byl zaznamenán průměrný meziroční nárůst počtu pacientů s Alzheimerovou nemocí o 4,8 %. A tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat i v dalších letech. Podíl případů v populaci výrazně narůstá s věkem, kdy většina pacientů s diagnostikovanou Alzeimerovou nemocí je ve věku od 75 do 89 let. Frekvence výskytu Alzheimerovy nemoci u žen je dvojnásobná oproti výskytu u mužů. Podle dat NRHZS je v ČR zaznamenána Alzheimerova nemoc s četností 637 případů na 100 000 obyvatel (data za rok 2020).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV