Udženija (ODS): Vláda velmi zvyšuje nejistotu OKD. Mládek se pere s Babišem, Sobotka radši dělá, že neexistuje

19.05.2016 14:49 | Zprávy

Situace kolem OKD je kritická, ale vláda nemá a nemůže zvýhodňovat jednu soukromou a vytunelovanou společnost a vybranou skupinu zaměstnanců. Nejhorší na tom je, že vláda každým dnem zvyšuje nejistotu lidí v regionu protichůdnými prohlášeními. Za problémy těžební společnosti OKD, která je jediným těžařem černého uhlí v Česku, není pouze předlužení firmy, ale i celosvětový propad cen.

Udženija (ODS): Vláda velmi zvyšuje nejistotu OKD.  Mládek se pere s Babišem, Sobotka radši dělá, že neexistuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija

„Pan Bakala OKD nevytuneloval, to je slabé slovo, on tu firmu ohlodal na kost a odhodil. Ten, kdo mu to umožnil, není nikdo jiný než premiér Sobotka a ČSSD. Celá tato zpackaná privatizace jde za ním a lidé by si to měli uvědomit,“ říká první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Kdo a z čeho bude financovat OKD po 31. květnu? Jen na mzdách bude nabíhat dluh ve výši cca 0,5 mld. Kč měsíčně, celkové provozní náklady se odhadují v průměru na 1 mld. Kč měsíčně. Celková zadluženost firmy raketově roste, protože firma nemá ani na splátky úroků z dluhu. Ministr Mládek chce ale přesto do firmy sypat státní peníze, a pak to celé stejně krachne a premiér Sobotka tvrdí, že se musí těžit dál.

Ani jeden přístup není správný

Na druhé straně Babišovo řešení změnou insolvenčního zákona pro velké firmy, tzv. LEX OKD, kdy by ministerstvo financí přidělovalo insolvenčního správce, je snahou oligarchy dostat nepřímo pod kontrolu další obrovskou firmu a po vzoru Gordona Gekka z filmu Wall Street ji pak někdo někomu po kusech rozprodá. Babišovi tedy jde opět o posílení moci a zneužití situace.

Ani jeden přístup není správný. Firma sama společně s insolvenčním správcem a věřiteli musí navrhnout jasný postup. Stát pak velkému množství lidí, kteří zřejmě přijdou o práci, musí pomoci tak, že si velká většina z nich bude schopna co nejdříve najít jinou práci, umožnit rekvalifikaci a zamyslet se nad možností jak živnostníky, malé a střední firmy v regionu motivovat, aby zaměstnali více lidí.

Ale zachraňovat nezachranitelné a plýtvat tak státními miliardami je nesmysl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…