Vích (SPD): Dostavba jaderných bloků bude pro občany drahá

09.02.2024 9:55 | Komentář

Bude nakonec platit „stíhačky (F-35) od Ameriky, reaktory a děla Caesar z Francie”? Takhle nám vyřadili americký Westinghouse.

Vích (SPD): Dostavba jaderných bloků bude pro občany drahá
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Roky trvající politický boj mezi koalicí a opozicí se dlouhodobě přelévá také do tendrů na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Proto bylo překvapivé nedávné rozhodnutí vlády Petra Fialy nechat v tendru pokračovat už jen dva zájemce, a navíc vyzvat zájemce na dostavbu jednoho až čtyř nových bloků. Dvou v Temelíně a dvou v Dukovanech. „Vláda vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky. Na nové nabídky budou mít dva uchazeči čas do 15. dubna.” Na tiskové konferenci to dne 31. ledna 2024 uvedl premiér Petr Fiala (ODS). 

Na začátku pokusů o dostavbu jaderných reaktorů byla Čína, Rusko, USA, Francie a Jižní Korea. Například první tendr na Temelín II probíhal od roku 2009 a byl ukončen bez výsledku v roce 2014 za vlády Bohuslava Sobotky (CSSD). Účastnili se ho tehdy americko-japonská firma Westinghouse, rusko-české konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, která ale byla z tendru vyřazena. Francouzi prý to ČR řadu let nemohli zapomenout, proto si to tentokrát lépe „pohlídali”. Vždyť také bez povolení Evropské komise (nepřesně nazvanou procedurou notifikace) bychom také nakonec nemuseli stavět nic. To asi vláda pětikoalice rychle pochopila.  

Při druhém pokusu o dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany za vlády Andreje Babiše už se zdálo být vše na dobré cestě, aby se dostavba podařila. Ale tehdy se do hry zapojila ještě i vnitrostátní opozice, konkrétně strany dnešní pětikoalice. Ty při projednávání jaderných projektů ve Sněmovně vyvinuli takový politický tlak, že jim vláda postupně ustoupila a z tendru odstranila potenciální dodavatele z Číny a Ruska. Co na tom, že se tím mohlo dosáhnout lepší finální ceny. Vypadalo to, že jako obvykle zvítězí dodavatel z USA, ostatní že jen slouží jako fíkové listy, aby bylo možné říct, že soutěž proběhla. Ale, s nemalým překvapením, jsme se před pár dny z médií dozvěděli, že dalším vyřazených uchazečem byla firma Westinghouse z USA.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Randula (Svobodní): Zachraňme Svobodnou Evropu?

22:31 Randula (Svobodní): Zachraňme Svobodnou Evropu?

Pravda i svoboda se dnes šíří jinými prostředky než v době Ferdinanda Peroutky a Karla Kryla, cestu…