Každému musí být jasné, že Turecko odchází z NATO a chce se stát geopolitickým hegemonem v regionu minimálně poté, co koupilo ruský systém protivzdušné obrany S-400, kvůli čemu mu Spojené státy zablokovaly dodávky moderních bojových letadel F-35. Dodávkami zbraní do Libye zase porušuje embargo uvalené RB OSN a přikládá tím pod další pomyslný kotel.
Turecko si od konce loňského roku navíc klade nároky na rozsáhlé oblasti dna Středozemního moře v oblastech připadajících Řecku nebo Kypru. Jádrem sporu Turecka s Řeckem jsou řecké ostrovy a jejich surovinové zdroje, které si Turecko už léta neúspěšně nárokuje a průběžně se pokouší dostat k nim a získat je silou. Letos 10. srpna vyslala Ankara do vod k řeckým ostrovům výzkumnou loď v doprovodu vojenských křižníků s tím, že jde jen o další z legitimních průzkumů mořských nalezišť ropy a zemního plynu. Turecké lodi tím ale narušily řecký prostor, jak je dán dohodou o rozdělení výsostných vod na základě polohy ostrovů. Napětí v oblasti kulminuje a Řecko má k chování Turecka oprávněné výhrady.
Mezi Krétou a Kyprem navíc aktuálně dochází ke střetům mezi stíhačkami Řecka a Turecka. Zatím jen bez ostré střelby, ale to nic nemění na pokračujícím kurzu k válce ve východním středomoří. Je celkem jasné, že jde o zásadní krizi NATO. Je trapné, že se Česká republika nepostavila jasně na stranu Řecka. Konflikt mezi Řeky a Turky navíc způsobuje zásadní roztržku mezi Francií a Německem. Turecký prezident dokonce prohlásil, že je při obraně tureckých nároků odhodlán použít i vojenskou sílu. Není to poprvé, co Turecko hrozí válkou, pokud mu nebude umožněno těžit v řeckých vodách anebo mu nebudou uznány nároky na některé ostrovy. Realitou je skutečnost, že oba státy jsou členy NATO, které tomu nečinně a bezmocně přihlíží.
Osobně zastávám názor, že než takový spojenec jako je Turecko, tak raději žádný, protože se z jeho strany jedná o zcela flagrantní a dlouhodobé porušování mezinárodního práva. Turecko není náš spojenec, ale názorná ukázka agresivity a nesoudržnosti. Vojenské konflikty a okupace cizích zemí nic neřeší a přinášejí pouze škody, ztráty a lidská utrpení. Vždy je potřeba řešit takovéto problémy dialogem a mírovou cestou.
Napětí ve světě roste a co dělají naši politici? Co dělají kávopiči na našem slavném ZAMINI v čele s ministrem Tomášem Petříčkem (ČSSD)? Šašky Německu a USA podle toho, jak pískají. NATO mlčí.
Osobně potom zastávám názor, že je potřeba přijmout zákon o referendu. Pro nás by následně bylo nejlepší variantou neutralita, stejně jako Rakousko, Finsko, Švédsko a další. Chceme si sami dělat suverénní a sebevědomou zahraniční vojensko-bezpečnostní politiku a mít přátelské vztahy se všemi sousedy (ideálně v rámci států V4) a ostatními mocnostmi. Pokud ale budeme i nadále součástí EU a NATO, tak budeme pouze přitakávači a budeme se soustavně odvolávat na "nutný" společný postup a to je prostě špatně. Řecko si totiž v tomto případě zasluhuje naše zastání a jasné vyjádření, že Turecko porušuje vše, co se porušovat dá a proto jeho chování odsuzujeme. Na to ale naše současná vláda nemá koule.
Převzato z profilu politika
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV