Dnes jsme takovým místům střetávání mluvčích opozičních názorů s obyvatelstvem zvyklí říkat památeční místa, ale v době setkávání to byla místa mnohdy zapomenutá, odlehlá a nijak významná. Vzpomeňme si třeba na kázání mistra Jana Husa a jeho následovníků, našich obrozenců na přelomu dvacátého století, odbojářů v letech naší nesvobody v letech třicátých a čtyřicátých, kdy jsme čelili hrozbě úplného vyhlazení českého národa.
Vzpomeňme si na naše „písmáky“ a šiřitele jejich tiskovin. Ilegální tiskárny a rozmnožovny plakátů, oběžníků a informačních bulletinů v nedávné minulosti, kdy se jejich obsah mnohdy předčítal v lesích, odlehlých samotách či jiných nenápadných prostorách. V dnešní době rozvoje digitálních technologií zejména internetu je tento prostor tím „ širým nebem „ o které v naší úvaze také jde. Svodný vysílač a sociální sítě šířené po internetu jsou významným prostorem šíření alternativních a opozičních názorů.
Nesmíme však zapomínat na osobní styk mezi lidmi. Na rozhovory mezi jednotlivci. Na podání ruky a obejmutí se navzájem, nebo společné jídlo s přáteli stejného smýšlení. Se srdcaři, kteří bez ohledu na nebezpečí perzekuce, vyčlenění ze společnosti nebo jiné negativní jevy se zajímají o věci veřejné a obecný prospěch.
Všechny tyto úvahy hrály zásadní roli při rozhodování v Alianci národních sil, jak zajistit informovanost široké veřejnosti, kdy je naším mluvčím zabráněn přístup do médií a na oficiální místa. Proto jsme se rozhodli pro „kázání pod širým nebem“ jako nedílnou součást našeho mediálního projevu.
Plán poutí ANS 2020
15. března 2020 (neděle) - vrch Tábor (678 m n. m.)
2 km jižně od města Lomnice nad Popelkou. Vrch se původně jmenoval Chlum. V dobách husitských se zde scházely tábory lidu, jak to dokládá i zde umístěná pamětní deska, a proto byl přejmenován na Tábor.
Garant: M. Starý, Liberecko
18. dubna 2020 (sobota) - Bitva u Hořic 1423 - Korouhev zrádců, 597. výročí
Druhý ročník rekonstrukce jedné z největších bitev husitských válek- bitvy u Hořic nebo také bitvy na Gothardu, která se odehrála léta páně 1423.
Garant: K. Hais, Hradec Králové
30. května 2020 (sobota) - Lipanská hora (367 m n. m), 586. výročí
Výročí bitvy u Lipan 30. 5. 1434
Bratrovražedná bitva mezi radikálním křídlem husitů, které vedl Prokop Holý, Jan Čapek ze Sán a Jan Roháč ze Dubé a Zemskou hotovostí, kterou vedl umírněný husita Diviš Bořek z Miletína a Oldřich II z Rožmberka a na této straně se pravděpodobně vyskytoval i mladičký Jiří z Poděbrad.
Garant: V. Vítová, Praha
27. června 2020 (sobota) - Bitva o Tábor (437 m. n. m.), 600. výročí
Bitva o Tábor se odehrála v brzkých ranních hodinách dne 30. června 1420 v lokalitě mezi Tismenickým potokem a Lužnicí u hradeb nově vznikající husitské obce poblíž Sezimova Ústí současníky nazývané Hradiště na hoře Tábor. Oddíly Oldřicha z Rožmberka a jeho spojenců zde byly zaskočeny a rozprášeny nečekaným útokem 350 jezdců Mikuláše z Husi, které podpořil výpad táborské posádky, jež byla výrazně oslabena odchodem většiny ozbrojených obyvatel města na pomoc Praze. Vítězství jihočeské kališníky vymanilo z téměř týden trvajícího obležení, naproti tomu Oldřich z Rožmberka promarnil možnost eliminovat základnu radikálních husitů v bezprostřední blízkosti svých statků.
Garant: M. Ondrej, Táborsko
6. července 2020 (pondělí) - Husinec, rodný dům Jana Husa, 605. výročí
Mistr Jan Hus byl upálen 6. července 1415 v Kostnici. Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Po Johnu Wycliffovi, jehož myšlenkami a argumentací byl inspirován, byl jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky – reformátory Luthera a Kalvína.
Garant: M. Ondrej, Táborsko
15. srpna 2020 (sobota) - Dolní Věstonice, 401. výročí
Území obce bylo osídleno již od pravěku, jak dokládají četné archeologické nálezy zejména z doby lovců mamutů (stáří asi 25–30 tisíc let), které jsou zpřístupněny veřejnosti v zdejším archeologickém muzeu. Nejvýznamnějším zdejším archeologickým nálezem je plastika věstonická Venuše objevená roku 1925. V šestnáctém století se zde usadili novokřtěnci – habáni. Vzbouření moravští stavové tu 5. srpna 1619 zvítězili v bitvě u Dolních Věstonic.
Garant: V. Vítová, Praha
26. září 2020 (sobota) Kralický sněžník (1425 m. n. m.), 81. výročí
K výročí Mnichovské dohody 1939. V okolí obce Králíky jsou přístupná vojenská opevnění z let 1933 – 1938. Po podepsání Mnichovské dohody připadla velkoněmecké říši.
Garant: J. Drobný, S. Čechy
10. října 2020 (sobota) - hrad Sión (390 m. n. m.) 583. výročí
Obléhání hradu Sion, jenž je situován zhruba 8 km jihozápadně od Kutné Hory, probíhalo v roce 1437. Úspěšné akce se na rozkaz císaře Zikmunda Lucemburského účastnily oddíly české šlechty a českých měst pod velením nejvyššího hofmistra Hynce Ptáčka z Pirkštejna, kterého v posledních dnech před pádem pevnosti posílil uherský kontingent velmože Michala Országha. Poražení obránci patřili k řadě táborských husitů z protizikmundovské opozice, kterým velel majitel fortifikace Jan Roháč z Dubé.
Garant: J. Drobný, S. Čechy
7. listopadu 2020 (sobota) - Martínkov, 600. výročí
V roce 1420 se husité na jihozápadní Moravě pokusili založit "moravský Tábor" v Martínkově (tehdy s přídomkem Červený), později byla oblast součástí táborského svazu. K Martínkovu se váže velmi zajímavé proroctví. Dle pověsti totiž Sibyla předpověděla u Červeného Martínkova konec poslední největší krvavé bitvy – války na světě. Po této válce by mělo zůstat tolik lidí, kolik se jich vejde pod formanskou plachtu.
Garant: V. Vítová, Praha
Setkání budou vždy v 10:00 na místě a plánovaný konec akce bude v 16:00. Místo setkání bude vždy upřesněno, obvykle na nejbližším parkovišti pod uvedenou horou či místem.
(převzato z Profilu)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV