Nejen přínos ve výši 300 tisíc korun na osobu, ale také například počet zrekonstruovaných památek či opravených komunikací a další zajímavá data představil v pondělí 19. května 2014 státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v rámci zveřejnění studie zpracované při příležitosti desátého výročí členství České republiky v Evropské unii.
Studie s názvem Ekonomické vyhodnocení členství České republiky v EU po deseti letech byla prezentována v Lichtenštejnském paláci. Podílelo se na ní jedenáct významných ekonomů, včetně ekonomů Aleše Chmelaře a Petra Zahradníka.
„Debata o Evropské unii je v České republice velmi emocionální. Naším cílem je nastartovat diskuzi, která bude založena na konkrétních datech a reálném vyhodnocení přínosů a dopadů našeho členství v EU,“ uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti.
Stěžejním cílem studie je zhodnocení dekády českého členství v Evropské unii a jeho vlivu na domácí ekonomiku. Materiál se také zabývá alternativními scénáři, jakými je například postavení České republiky mimo EU. V takovém případě by jen za loňský rok byl HDP o 12 procent nižší, než je nyní.
Hlubší integrace formou účasti ČR v eurozóně by naopak české ekonomice mohla přinést každoročně 26 až 60 miliard korun navíc.
V rámci věcné debaty o dopadech našeho členství v EU chystá v následujících měsících Úřad vlády další analýzy, které se budou věnovat specifickým oblastem české ekonomiky, na které má vliv naše účast v osmadvacítce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlada.cz