Vodička (BPP): Quo vadis justice?

08.10.2015 4:25 | Zprávy

Má vůbec cenu obracet se na soudy?

Vodička (BPP): Quo vadis justice?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Veřejná kritika soudní moci je důležitou protiváhou soudcovské nezávislosti… (ústavní nález N 111/46 SbNU 41  ze dne 17. 7. 2007   IV.ÚS 23/05 , odst. 53., str. 12.)
Moc soudní se vymkla kontrole (resp. někteří soudci) a Ústava ČR jakoby pro ně vůbec neexistovala. Ve své „sbírce“ mám takovýchto případů více a tento soudní případ zajisté patří mezi prvních pět, kdy však rozhodně nepatří na místo prvé.

K věci.

Okresní soud v Mladé Boleslavi dne 16.01.2014. Projednává se žaloba na vystěhování movitých a osobních věcí z rodinného domu  č.p.  151 (dále jen RD 151).  Žalovaní zneužili důvěry a vstřícnosti žalobce, zneužili dobrou víru a chovali se způsobem, který Ústavní soud ve svém nálezu  I. ÚS 3113/13 veřejně vyhlášeným   dne 21. května 2014,  nazval chováním nemravným.

Žalovaní (zeť a dcera) bydleli od roku 1995 po dobu 17 let zdarma v RD 151 bez písemné smlouvy k užívání a nechtěli se po incidentu v roce 2011 odhlásit a odstěhovat z RD 151, kdy přitom jim žalobce zařídil a zaplatil byt po rodičích 2+1.  Měli se kam odstěhovat a to neudělali.  Při projednávání žaloby na vystěhování dne 16.01.2014 u soudu prostřednictvím advokátky  Mgr. Z.T.  tvrdili, že v RD 151 nic nemají a věcné  důkazy , tj. fotografie s datem  a časem,  tam  prý uložil sám  žalobce (jednalo se  igelitové pytle s dětskými a osobními věcmi ve verandě a věci v  obývaném 2. nadzemním podlaží RD). Toho dne byl u soudu žalobce neúspěšný a nepravdivé argumentování paní advokátky slavilo úspěch.  Avšak 1 hodinu a 15 minut po skončeném soudním jednání vnikli žalovaní a další tři osoby do   RD 151 a začali stěhovat svoje věci. Žalobce zavolal svého syna, který přijel s celou rodinou a svému kolegovi L. V., který zavolal na žádost žalobce policii a též se jako svědek dostavil na místo. Žalobce pořídil 22 fotografií   v chronologii jak žalovaní stěhují  své věci (s datem a časem) s konstatováním, že jsou přichyceni „in flagranti“ a že u soudu lhali prostřednictvím advokátky. Žalobce, vědom si stavu, že tímto okamžikem žalovaní spor prohráli, nabídl smír, ukončení a zaplacení nákladů žalobce. Vše, co se odehrálo, žalobce sepsal a doložil v odvolání. Přesto se žalobce snaží z důvodu prohraného sporu od žalovaných již k soudu nejít a opakované výzvy prostřednictvím soudu prvého stupně k ukončení sporu však byly bez odezvy. Dne   21.07.2014 dostává žalobce vyjádření žalovaných na odvolání, kdy chtějí pokračovat v soudním sporu, ale o excesu „in flagranti“ ani slovo! U Krajského soudu v Praze při odvolání dne 23.09.2014  2x žalobce argumentuje nezvratnými důkazy, kdy odvolací soud má v písemném podání k dispozici 22 fotografií i s vyjádřením žalobce, že jsou další tři svědkové a byla přítomna zavolaná Policie ČR. To vše má odvolací soud mimoto ještě v nahrávaném záznamu z jednání. Důkazy nic nepomohly a odvolací soud potvrdil rozsudek stupně prvého. V následně v došlém  rozsudku Krajského soudu v Praze  č.j. 23 Co 324/2014 – 153 není opět ani slovo o důkazech „in flagranti“! V poučení odvolacího soudu je  uvedeno, citace: „Proti tomuto rozsudku je přípustné dovolání do dvou měsíců ode dne doručení rozhodnutí odvolacího soudu k Nejvyššímu soudu ČR prostřednictvím Okresního soudu v Mladé Boleslavi za podmínek uvedených v ustanovení § 237 o.s.ř.“

Žalobce podal prostřednictvím svého advokáta dovolání přesně v mezích poučení, zaplatil správní poplatek za dovolání 10 000,- Kč a zaplatil  za právní služby advokáta. Dovolání bylo Nejvyšším soudem z procesního důvodu odmítnuto (č.j.26 Cdo 494/2015-183) s tím, že:

„Dovolání proti rozsudku odvolacího soudu (k němuž nebylo podáno vyjádření) Nejvyšší soud podle § 243c odst. 1 zákonač. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu, ve znění od 1. 1. 2013 do 31. 12. 2013 (srov. článek II., bod 1. přechodných ustanovení zákona č. 404/2012 Sb., a část první, článek II. bod 2 zákona č. 293/12013 Sb.) – dále jen „o. s. ř.“, odmítl, neboť  neobsahuje údaj o tom, v čem dovolatel spatřuje splnění předpokladů přípustnosti dovolání (§ 237 - § 238a o. s. ř.), což je obligatorní náležitostí dovolání (srov. § 241a odst. 2 o. s.ř.), bez jejíhož splnění nelze v dovolacím řízení pokračovat“.

Avšak advokát Doc. JUDr. et Mgr. J.B. Ph.D. do dovolání, které je pětistránkové, mimo jiné v úvodu uvedl:
„Žalobce dovozuje přípustnost svého dovolání z ust. § 237 o.s.ř. a označuje jako dovolací důvod ten, který je obsažen v § 241a odst. 1 o.s.ř., tedy že napadené rozhodnutí spočívá na nesprávném právním posouzení věci“.

a dále v dovolání pokračuje  část III. na straně čtyři :

„Žalobce s tímto rozsudkem nesouhlasí, upozorňuje na to, že žalovaní uvedli u nalézacího soudu, že v rodinném domku nebydlí a věci tam již nemají, což vědomě uváděli nepravdu, neboť po vyhlášení rozhodnutí nalézacího soudu žalobce zadokumentoval, zavolal tři svědky a soudu předal jako důkazní materiál fotografie, kdy žalovaní z domu odváželi movité věci. Tuto skutečnost zadokumentovala i hlídka policie, která byla na místo žalobcem pozvána. Po této právní skutečnosti  žalobce opakovaně nabízel žalovaným smír s tím, že není nutné spor zbytečně  prodražovat a zatěžovat soudy. Tyto návrhy však nebyly přijaty. V odvolacím řízení žalobce důkazy in flagranti marně dvakrát zdůrazňoval a odvolací soud potvrdil rozsudek soudu I. stupně. Odvolací soud tedy potvrdil, že žalovaní mají jen jednu skříň v uzamčené kotelně, nic více,  i když důkazy prokázaly opak. Žalovaní měli v rodinném domku uloženy svoje osobní věci, čímž rušili vlastnické právo žalobce. Do současné doby nebyly veškeré věci žalovaných odvezeny a stav rušení vlastnického práva vlastníka – žalobce trvá“.

Aby  však od Nejvyššího soudu vyznělo odmítnutí dovolání oprávněně, s tím, že jen  postup podle § 237 o.s.ř.  nestačí, (přestože  odvolací soud v poučení vyřkl, že dovolání je přípustné za podmínek  uvedených v ustanovení § 237 o.s.ř.), tak Nejvyšším soudem  je použito dalších výkladů a  požadavků, které přímo mimo jiné porušují Ústavou ČR čl. 9 odst. 3. Vlastnictví patří mezi základní svobody (Listina základních práv, čl. 11 odst. 1) a náleží mezi základní principy demokracie. Jedině procesním odmítnutím se mohl Nejvyšší soud odklonit od důkazů „in flagranti“, jež byly uvedeny jak v odvolání, tak v dovolání a které byly přehlíženy a neřešeny.

Jiné vysvětlení než že „culpa lata dolo proxima est“, tj., „hrubá nedbalost má velmi blízko k zlému úmyslu“, se nenabízí.

Na tomto případě chci poukázat na „nynější stav“ justice, práva a spravedlnosti. Můžete mít sebelepšího advokáta, avšak proti takovýmto postupům je vše absolutně neúčinné.  Stav, že došlo k zneužití moci soudní je nepochybný.  Proč k tomu došlo, lze jen spekulovat, ale rozhodně bude dán podnět k prošetření. Systémové uspořádání v tomto případě zcela selhalo, soudci v odvolání a dovolání  porušili princip právní jistoty a  právní zásady, tj., že zákony se mají nejen ctít, ale i  aplikovat tak, aby směrovaly k podstatě věci. Soudci v tomto případě a ve své neohroženosti se takto „vyrovnaly“ s důkazy „in flagranti“ a žalobce to stálo 36 819,- Kč., na soudních nákladech. Sami soudci způsobili žalobci škodu nejméně cca za 45 000,- Kč, kdy požadované náklady žalobce v uvedených číslech nefigurují.  Nepravdivé tvrzení u soudu prvého soudu slavilo vítězství a především na podkladě ignorování korunních důkazů od odvolacího a dovolacího soudu.

Quo vadis justice? Rozhodl jsem se veřejně kritizovat soudce, kteří nectí Ústavu ČR, nectí zákony a následně chybně, většinou až osudově, zasahují do života jedinců. Pro úplnost chci čtenářům sdělit, že právu a právnímu oboru rozumím, a že za ta léta jsem se velice dobře naučil číst soudní vyjádření ve všech podobách, poznám odklon od podstaty věci a hlavně veškeré odkazy v odůvodnění a poučení vždy kontroluji po stránce gramatické (co je psáno zákonem), teleologické (co tím zákonodárce zamýšlel), a logické (skládá se za čtyř částí). Dlouhá řada příkoří a křivd státními zaměstnanci produkovaném na mé osobě byla důvodem a motivem, že jsem na podkladě bezpráví konaném vystudoval práva, abych se naučil řádně bránit a dokázal právu i rozumět. Zajisté to jde. K právním znalostem patří mezi nejdůležitější, resp. je nutností až povinností, používat prostý rozum.

Jiří Vodička

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: S čím vyšší třídou, tím logicky nárůst klesá

21:03 Ministr Jurečka: S čím vyšší třídou, tím logicky nárůst klesá

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostec…