Vokřál (ANO): Česká republika a Německo jsou přátelé. Musíme být partnery bez předsudků
19.06.2016 11:45 | Zprávy
Děkovná řeč Petra Vokřála k příležitosti převzetí ceny Wenzela Jaksche:
reklama
Vážené dámy, vážení pánové, přátelé,
naše národy po staletí žily vedle sebe v časech dobrých i zlých.
Vzájemně jsme se respektovali a po staletí budovali sousedské, ale i rodinné vztahy bez ohledu na to, zda je někdo Čech nebo Němec. Hrůzy II. světové války a události, které bezprostředně následovaly, narušily na desetiletí vztahy mezi lidmi a zanechaly rány, které je potřeba zhojit.
Já tu dnes nestojím proto, abych analyzoval historii, a už vůbec ne proto, abych kohokoliv z čehokoliv obviňoval. To, co chci říct, je, že v každé době se najdou výjimeční lidé, kteří nepodlehnou nátlaku většiny a jsou i za cenu ohrožení života ochotni bránit názor, kterému věří. Takovým člověkem byl i Wenzel Jaksch, muž, který celý život usiloval o nalezení společné cesty mezi našimi národy.
Je pro mě obrovskou ctí, že zde dnes mohu stát, připomenout jeho památku a s upřímným srdcem za sebe prohlásit, že Česká republika a Německo jsou přátelé.
V dnešní době je víc než zřejmé, že máme-li společně existovat ve společné a soudržné Evropě, musíme být schopní čelit výzvám vyplývajícím ze současné světové situace. K tomu musíme dokázat býti partnery bez předsudků se vzájemnou důvěrou a respektem.
Bohužel mám někdy pocit, že nám chybí těch více jak 40 let demokratického dospívání, které nám vzal komunistický režim, což nám situaci nezjednodušilo a kroky ke smíření oddálilo.
O to víc si cením iniciativy mladých nezatížených lidí, kteří celý projekt „Roku smíření“ s entuziasmem realizovali. Za to bych jim chtěl z celého srdce poděkovat.
Právě oni byli hybateli těchto kroků a přispěli tak k dalšímu zásadnímu kroku narovnání našich vztahů.
Nemalou měrou se podíleli na tvorbě i přijetí „Deklarace smíření.“
Akce jako Rok smíření nemají za cíl znovu bodat do starých ran, právě naopak. Některé rány zahojil čas, pocit křivdy však v sobě dokážeme nosit celý život. A přitom někdy ke smíření může posloužit i prosté vyjádření lítosti. Někdy i jen to krátké – Es tut mir leid.
Chceme takto ukázat, že jsme dospěli a snad již i chápeme, že násilí nikdy nic nevyřeší a že pomsta nedokáže vrátit zpět jediný zmařený život. Naším klíčem, jež definitivně zhojí poslední jizvy mezi Čechy a Němci, je společná budoucnost plná tolerance a pochopení. Budoucnost, kde rasizmus, extremizmus a nenávist nebude mít místo.
Pojďme udělat všechno proto, aby byla co nejkrásnější.
Dámy a pánové, děkuji Vám za Vaši pozornost a jsem velmi rád, že zde s Vámi dnes mohu být.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.