Koruna vs. Euro
Prezident v novoročním projevu navrhl zahájit konkrétní kroky k přijetí eura. Vnitropoliticky to byl nečekaný a nelogický manévr. Nejprve ocenil pětikoalici za to, že se nehádá. Pak do toho ale s eurem hodil granát. Musel vědět, že na tom není shoda. A že pokud chce, aby vláda takové kroky zahájila, musela by se na tom nejdřív shodnout, což je teď nemožné. Tím spíš, že opozice je proti, stejně jako velká část veřejnosti. Vždyť kde jinde by měla být elementární celonárodní shoda než u otázky, čím máme ráno, v poledne i večer všichni platit?
Prezident má kompetenci v otázkách obrany, bezpečnosti, zahraniční politiky. Vidí rizika a hrozby, které znamenají války v okolí, a ví, jak je máme eliminovat nebo omezovat. Naopak v ekonomice se příliš neorientuje. Soudím, že právě v tomto rámci se tvoří jeho názor na přijetí eura. Chápe ho geopoliticky. Jako jakési šplhací lano, které zajistí, že se odpoutáme od Východu a zakotvíme na Západě. V případě Estonska nebo Lotyšska je takové uvažování pochopitelné. Rusko a vliv jeho mafií je tam příliš blízko.
Má ovšem stejně tak uvažovat i Česko, které leží v geopoliticky hodně odlišném prostoru? Uvažují tak i Češi, kteří si jako jediní z bývalé rakousko-uherské monarchie podrželi korunu, protože ji věří a protože se koruna – díky disciplinované fiskální politice, která je Čechům vlastní stejně jako Holanďanům nebo Němcům (po válce) – nikdy nedostala (třeba narozdíl od polského zlotého nebo maďarského forintu) do neřešitelné inflační spirály. Ano – dnešní sestava ČNB v čele s Alešem Michlem se v boji s inflací nevyznamenala. Kdyby šla před časem s úroky výš, mohla je pak o to rychleji snižovat. Už dnes by mohla být inflace nižší, a my bychom tu aktuální debatu o euru asi neměli.
Ale to nechme teď stranou. Inflace už brzy odezní a s ní budou padat i úrokové míry. Rozdíl v úrocích u nás a v eurozóně se sníží a byznys, který si loni bral úvěry v eurech, se uklidní. Exportérům vláda umožnila účtovat v eurech, což jim sníží rizika. Lidé naopak mají spory uložené v korunách, o nějaké celkové euroizaci ekonomiky nemůže být řeč (na rozdíl od Chorvatska, kde lidé vydělávající na turistickém ruchu měla účty v eurech víc než v korunách, takže rychlý odchod od kuny byl logický.
Nemám nic proti diskusi o euru. Klidně ji veďme. Sám se na euro nedívám nijak ideologicky. Jde především o to postupovat rozvážně a podle toho, co je pro nás výhodné. K tomu pár argumentů:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV