27. 12. 1874 přesně před 150 lety byla ustanovena Národní strana svobodomyslná (Mladočeši). ?Existovala by dnes ČR, kdyby tato svobodomyslná strana tehdy nevznikla?
Její vznik byl reakcí na volby 1874, po kterých dorazilo 7 poslanců Národní strany do Vídně a odmítlo tím princip pasivní rezistence. Mladočeši byli od té doby do roku 1918 nejvýznamnější politickou silou v Českých zemích. Vymezili se vůči středové Národní straně (staročeši) a usilovali o aktivnějšíí prosazování národních a politických zájmů v Rakousku-Uhersku.
Jednou z inspirací pro vznik strany byl K. Havlíček Borovský, který byl důrazem na svobodu slova i myšlení a politickou suverenitu ideovým předchůdcem strany. Jeji politickou filosofii formovaly jeho liberální názory na národní identitu a odpor vůči absolutismu.
Hlavním ideologem Mladočechů byl první předseda Karel Sladkovský, který se vymezoval vůči opatrnické politice staročechů reprezentující loajalitu vůči císaři a pouze omezený vzdor vůči absolutismu. Mladočeši naopak prosazovali radikálnější postup s cílem autonomie Českých zemí. Odmítali centralismus vídeňské vlády a kritizovali císaře, což přineslo značné komplikace jejich aktivitám ze strany úřadů včetně kriminalizace některých členů, ale zároveň to posilovalo jejich pozici hlavní síly českého emancipačního hnutí.
Strana později zahrnovala více proudů. Členy byli např. Alois Rašín, M. Tyrš či K. Kramář a realismus reprezentoval T. G. Masaryk.
Během 1. světové války se mnozí Mladočeši zapojili do odbojové organizace Maffie, která připravovala vznik samostatného státu. Po vzniku ČSR převzali mnozí vládní pozice a podíleli se na budování samostatného státu.
Dědictví Národní strany svobodomyslné vidím dnes hlavně v aktivním vzdoru, který pomohl probudit národní uvědomění a vytvořit podmínky pro vznik československého státu. V dějinách české politiky zůstává symbolem boje za svobodu a národní sebeurčení.
Vyměníme-li Vídeň něčím dobově aktuálnějším, jsou Mladočeši velkou inspirací celých 150 let i dnes. Situace se totiž v mnoha ohledech stále opakuje. Proto v úctě k našim předkům a za svobodu pro naše děti, dbejme naší suverenity a nešlapejme po ní.
Mgr. Libor Vondráček
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV