Dlouhodobě nevymahatelné malé dluhy, které z nízké částky nabobtnaly a stejně není šance na jejich uhrazení a mnoho dalších problémů řeší novela exekučního zákona vyváženě a ku prospěchu všech dotčených stran.
„Dluhová pandemie si žádá rychlé řešení i důvodu současné situace, kdy řada lidí přišla o svůj zdroj obživy. Do dluhové spirály se dostává také čím dál více seniorů a nejméně dvě třetiny z nich si přináší své dluhy z předdůchodového věku. Jsme přesvědčeni, že dluhy se platit musí, přesto je zapotřebí nabídnout lidem realizovatelnou šanci na normální život,“ uvádí poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.
Milostivé léto – restart pro dlužníky
Už na jaře 2020 přišel poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný, který předsedá podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení s myšlenkou Milostivého léta. „Současná situace, kdy je u nás vedeno 4,5 milionu exekucí na bezmála 720 tisíc předlužených lidí, je jako po okraj naplněnou přehradou, která hrozí prasknutím. Situaci musíme brát vážně,“ prohlásil Výborný a dodal, že návrh příhodně přezdívaný milostivé léto má své kořeny již v dávné historii, kdy k vyrovnání se s minulými finančními prohřešky. Marek Výborný svojí iniciativou nabízí dlužníkům možnost postavit se rychle na vlastní nohy, vystoupit z šedé zóny a znovu se zapojit do běžného života.
Lidovci podávají ruku zodpovědným dlužníkům
„Naším cílem není odpouštět dluhy, ty se platit musí a budou, včetně adekvátní ceny práce exekutora, který se na žalobě podílí,“ uvádí Výborný a dodává, že Milostivé léto je příležitost pro všechny zodpovědné dlužníky, jak se zbavit exekucí a zároveň se zapojit do standardního socioekonomického života. Jak? U dluhů vůči státu by měl dlužník zaplatit 100 % původní jistiny a k tomu doplatit náklady spojené s exekučním řízením ve výši 750 korun. V případě dluhů vůči soukromým osobám lidovecký návrh respektuje vztah mezi dvěma osobami a navrhuje pravidlo 1+1, tzn. dlužník by měl také povinnost zaplatit 100 % původní jistiny a k tomu navíc ještě maximálně jednou tolik. Tento zákon představuje zároveň šanci pro věřitele, že se jim dluhy vrátí – dlužníci budou totiž motivováni vyřešit svoji situaci. "Mrzí mě, že sněmovna nakonec schválila pouze první část směřující k dluhům vůči státu a podnikům se státním podílem. Druhou polovinu u vztahů soukromoprávních se tedy pokusíme uplatnit v rámci projednávání v Senátu. Je výhodná pro všechny i věřitel se dostane k plnění ve výši, na které by dnes mohl zapomenout," říká Marek Výborný.
Časově omezená výhoda pro dlužníky
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV