Nejčastější dezinformace o válce na Ukrajině
Tváří se nevině, někdy je ani nepoznáme. O kom je řeč? Dezinformace. Tak se pojďme na ty nejčastější podívat a něco si k nim říct.
NATO, Západ a Ukrajina nesou odpovědnost, eskalovali situaci
SKUTEČNOST:
- Představitelé EU, US, NATO i Ukrajiny se několik měsíců snažili diplomatickými prostředky odradit Rusko od invaze. Byli to ale právě Rusové, kdo na hranicích Ukrajiny rozmístil invazní armádu a následně ji použil.
- Dnes Rusové vraždí i civilisty, včetně dětí. Vybombardovali již školku ve městě Ochtyrka v Sumské oblasti i sirotčinec.
- Prezident Ukrajiny Zelenskyj dokonce i dnes, kdy již Rusové zahájili invazi, vyzývá prezidenta Putina k jednání. Na to naopak Lavrov hraje, že vyjednávat se bude pouze po 100% složení zbraní.
Ukrajina porušila Minské dohody
SKUTEČNOST:
- Problém dohody je, že text ani jednou nezmiňuje roli Ruska v celém konfliktu. A tak, ačkoli Moskva reálně podporuje proruské separatisty na východě Ukrajiny, na základě smlouvy se může tvářit jako pouhý pozorovatel.
- Rusy podporovaní separatisté tak na východě Ukrajiny vyvolávali přestřelky s ukrajinskou armádou, aby je mohla Moskva použít jako záminku pro invazi.
Ukrajina napadla Rusko jako první
SKUTEČNOST:
- Útok pod falešnou vlajkou. Údajné zničení automobilu vysoce postaveného činitele separatistů - video pořízeno už v létě, což dokázala analýza metadat.
Chtějí spojení s Ruskem, žijí tam Rusové - referenda
SKUTEČNOST:
- Hlasování probíhalo nesvobodně za dohledu invazní armády
- Pozorovatelé uvedli, že neproběhla žádná registrace voličů, žádné volební kabiny ve volebních místnostech. Výsledky referenda v obou krajích nebyly mezinárodně uznány.
- Celkově žije na Ukrajině cca pouze 17 % Rusů. Dle censu 2001 byla ruská populace v Luhanské a Donětské oblasti 39, resp. 38 %
Ukrajina = historické území Ruska
SKUTEČNOST:
- Rusové se často odkazují na Kyjevskou Rus jako na svůj první stát. Ve skutečnosti ale Kyjev založili Vikingové z pozdější dynastie Rurikovců.
- V další historické fázi ovládali území dnešní Ukrajiny (či lépe řečeno velkou část) Mongolové a následně Polsko-litevské soustátí Rzeczpospolita.
- Luhansk vznikl roku 1795, kdy britský průmyslník Charles Gascoigne založil továrnu na kov poblíž osady Záporožských kozáků Kamianyi Brid. Osada kolem továrny byla známá jako Luganskiy Zavod.
- V roce 1869 založil Velšan John Hughes ocelárnu a uhelný důl v dnešním Doněcku a město bylo pojmenováno po něm – Hughesovka nebo Yuzovka.
- Ukrajina jako celek ani východní oblast tak nemá historickou vazbu na Ruskou federaci či její předchůdce, a to až do konce 18. století, kdy bylo její území postupně násilně připojováno k Ruskému impériu. Další staletí se nesou v duchu násilné rusifikace, útlaku ze strany Rusů a pokusů Ukrajinců vytvořit vlastní nezávislý stát.
Ukrajina není stát
SKUTEČNOST:
- Ukrajina je oficiálně uznaným státem v rámci stávajících de iure hranic. V roce 2003 Ukrajina a Rusko vzájemně uznaly své zemské hranice na prezidentské úrovni a v roce 2004 byla tato smlouva ratifikována národními parlamenty.
- Krym – Ruské impérium ho připojilo ke svému území na konci 18. století (stejně jako další území dnešní Ukrajiny) a začalo sem záměrně stěhovat ruské obyvatelstvo. Po první světové válce a bolševické revoluci vznikla v roce 1921 autonomní Krymská sovětská republika. Při Stalinových etnických čistkách trpěli silně jak zdejší krymští Tataři, tak i místní řecká komunita. V roce 1954 daroval Nikita Chruščov Krym Ukrajině.
Na jaký nejbizarnější hoax jste narazili vy? Napište nám do komentářů. Internetem se vždy budou šířit nepravdy. Na druhu stranu je to ovšem místo, kde si lze z kvalitních a oficiálních zdrojů ověřit cokoliv. Nenechte se snadno lapit do sítě dezinformátorů a informace si vždy ověřujte.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV