V pondělí 23. srpna se v Kyjevě zúčastnil inauguračního summitu Krymské platformy, která má vytvořit synergii Ukrajiny a mezinárodního společenství s cílem uspíšit deokupaci poloostrova. Během summitu se i neoficiálně setkal s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. Na krymskou administrativní hranici do Chersonské oblasti odletěl předseda českého Senátu společně s estonskou prezidentkou Kersti Kaljulaid. Zde je s činností režimní a servisní zóny dočasného kontrolního stanoviště Čonhar seznámil předseda Chersonské oblastní státní administrace Serhij Kozyr.
„Jsem rád, že se Česká republika a Evropská unie jednoznačně v rámci Krymské konference připojí k Ukrajině a budou společně tlačit na Rusko, aby se chovalo v souladu s mezinárodním právem a opustilo území, které anektovalo,“ uvedl Miloš Vystrčil v rozhovoru pro Českou televizi.
Po pietních aktech na Náměstí slávy v Kyjevě a uctění obětí hladomoru obilnými klásky, byla hlavní náplní pondělního programu předsedy Senátu účast na inauguračním summitu Krymské platformy. Jedná se o iniciativu ukrajinského prezidenta Zelenského, jejímž hlavním cílem je deokupace Krymu a obnovení kontroly Ukrajiny nad územím poloostrova. Účastníci summitu z více než 30 zemí přijali společné prohlášení, v němž nastínili mezinárodně-politický rámec směrem k obnovení ukrajinské kontroly nad územím poloostrova.
„My u nás někdy o Mnichovské dohodě hovoříme, že se stala ‚o nás bez nás‘. A my jsme tady dnes pro to, pane prezidente, aby to bylo ‚pro Vás - pro Ukrajinu - s námi,“ vyjádřil předseda Senátu Miloš Vystrčil na summitu své stanovisko na podporu územní celistvosti Ukrajiny.
V úterý 24. srpna se předseda Senátu zúčastní oslav 30. výročí nezávislosti Ukrajiny včetně vojenské přehlídky. Po oficiálních oslavách čeká předsedu horní parlamentní komory jednání s parlamentním protějškem, předsedou Nejvyšší rady Ukrajiny Dmytro Razumkovem. Dále se setká s legendárním vůdcem Krymských Tatarů Mustafou Džemilevem a předsedou Medžlisu (parlamentu) krymskotatarského národa Refatem Čubarovem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.