Zapletal (Svobodní): A Valachová řekla ne

27.05.2017 11:50 | Zprávy

Každý z nás má sen. Někomu se podaří jej realizovat, jinému nikoli. Představte si, že právě váš sen se blíží k naplnění. Máte vše, co potřebujete. Zjistíte, že musíte splnit podmínky zákona. Hurá, i ty splňujete. Nic vám již nebrání. A pak to přijde. Setkáte se s protivníkem, kterému nejste rovni. S protivníkem, který škrtem pera váš sen zhatí.

Zapletal (Svobodní): A Valachová řekla ne
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Pokud by se jednalo například o majitele domu, který k naplnění vlastního snu potřebujete, asi to překousnete. Když se ale jedná o někoho zmocněného zákonem, který sám zákon porušovat může, to je těžké k přežití.

Něco takového zažívají v těchto dnech rodiče z Frýdku-Místku. Mají sen, že jejich děti nebudou vzdělávány v klasických školách. Mají sen, že jejich děti se budou vzděláváním bavit. Učit se hrou. Uvěřili, že existuje metoda, kdy dítě je šťastné, ve škole se nenudí. Můžete s nimi nesouhlasit. Můžete si myslet, že i v klasické škole se dítě nenudí. Je to váš názor a vaše právo. Stejně jako je právo těchto rodičů myslet si něco jiného.

Politik si pohrává s vaší budoucností

Co se děje? Existuje specifický koncept škol, v České republice již fungující na několika místech. Tento se mohl od 1. září rozšířit i do Frýdku-Místku. Tato nová škola má budovu, má vybavení, učitele. Vlastní veškerá potvrzení, souhlasy města. Má dokonce i žáky a nadšené rodiče. Jediné co jí chybí, je lejstro. Hloupý papír, který by tuto školu zapsal do rejstříku škol. Tento papír musí vydat Ministerstvo školství. Musí jej podepsat ministryně Valachová. Tento papír nedostane. Proč? Protože Valachová! Ano, je to tak. V dnešní době není důležité, zda splňujete požadavky zákona. Dnes si může jeden politik pohrávat s vaší budoucností, jak se mu zlíbí. Že existují zákonné postupy, že nic nebrání vydání příslušného dokumentu, že stejné školy stejného zřizovatele již fungují a papír mají, to ji nezajímá.

Možná namítnete, jedná se o soukromou školu, může existovat i bez zápisu v rejstříku škol. Bohužel není to tak snadné. Zjednodušeně řečeno, aby dítě mohlo na takovouto školu chodit, musí být vedeno ve škole jiné (zapsané v rejstříku) a mít režim domácího vyučování. To je celkem nepraktické a pro rodiče komplikované. Ale náš právní řád se v komplikacích vyžívá. Politici a úředníci si v nich libují. Já nikoli. Nemám rád zbytečné kličky. Copak jsme zajíci, abychom v životě jen kličkovali?

V obdobném případě, jako je ten frýdecko-místecký, dokonce soud uznal, že škola má být zapsána do rejstříku. Samozřejmě nejde jen o tento rejstřík. Podstatou, stejně jako všude, jsou peníze. Pokud je škola zapsána v rejstříku škol, získává provozovatel školy – bez ohledu na to, zda se jedná o obec, město, církev či soukromého vlastníka – peníze na provoz, a to v rámci tzv. normativu. Je to částka na jednoho žáka. Podle zřizovatele školy se liší. Jen pro představu, pro tzv. státní školy (tj. ty obecní) je tento normativ cca 57 tisíc korun ročně na jednoho žáka. U církevních škol a soukromých škol je tato částka cca 51 tisíc korun ročně na žáka. Již jen z těchto orientačních čísel je zřejmé, že pro státní rozpočet, tj. pro peněženky nás všech, kteří do státního rozpočtu skrze daně přispíváme, je vzdělávání žáků na soukromých školách výhodnější. Stojí nás ročně o cca 6 tisíc méně. A to se přeci vyplatí. Tak v čem je problém?

Představa, že jen vrchnost může vychovávat

Ve Frýdku-Místku mohli mít krásnou školu. Novou školu. Školu plnou dětí. A ministryně Valachová řekla NE! Co jí k tomu vede? Možná utkvělá představa každého levičáka, že jen stát (vrchnost) může vychovávat. Jen vrchnost může stanovovat, co se budou děti učit. Je potřeba se zbavit všeho neznámého, nebezpečného. Co kdyby se dítě setkalo s jinou než schválenou ideologií? Možná, že ministryně Valachová těžce nese, že na soukromé škole jsou rodiče za vzdělání dětí ochotni připlatit. To je přeci nepředstavitelné! Platit za vzdělání! Rozhodovat o vlastních penězích tímto z pohledu socialisty odporným způsobem. Být takto rozmařilý. To se neodpouští.  …Je těžké být socialistou. Mnozí následky mají vetknuty přímo do tváře.

Jaké je řešení? V případě frýdecko-místeckých rodičů velice složité a nejisté. Zřizovatel školy se bude snažit do 1. září zápis do rejstříku získat. To má však zkomplikováno rezignací Valachové (když pro ni bylo snazší podepsat dotační programy šité na míru vybraným, než podepsat jedno hloupé rozhodnutí o zařazení do rejstříku škol). Až přijde nový ministr, než se rozkouká je léto. A v létě se přeci nepracuje (k tomu se současní vrcholní politici tváří, že mají léto pořád). Otevřít školu v září bude těžké. Držím palce rodičům, zřizovateli a všem, kteří jsou rádi za konkurenci ve vzdělávání, kteří jsou rádi za svobodnou volbu. Snad se jim to podaří. Nic není nemožné. Stačí se nad tímto stavem zamyslet a pokud souhlasíte s otevřením jedné školy ve Frýdku-Místku, podpořit ji a tlačit a tlačit a tlačit na ty u korýtka, aby podepsali příslušné pitomé lejstro.

Jiří Zapletal,
předseda Svobodných v Moravskoslezském kraji

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…