Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na plénu přednesl procedurální námitku proti hlasování o směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Pozměňovací návrhy totiž nebyly připuštěny k hlasování z důvodu, že proti bylo o pouhých pět europoslanců méně, zpětně však své hlasování změnilo hned 13 europoslanců, včetně dvou českých. Námitkou se nyní bude zabývat předseda parlamentu Antonio Tajani, který na zítra (tj. 28. 3.) může obnovit hlasování o kontroverzním návrhu. Pokud následně dojde k opětovnému hlasování a projde i pozměňovací návrh na vymazání článku 13 (17), přejde návrh do druhého čtení, kde bude moci být dopracován.
„Na základě článku 182a jednacího řádu jsem dnes na plénu vznesl procesní námitku týkající se platnosti hlasování o zprávě o autorském právu. Při hlasování o požadavku hlasovat předložené pozměňovací návrhy bylo pro 312 poslanců, proti 317 poslanců. Zpětně však své hlasování změnilo hned 13 poslanců, což by znamenalo, že pro pozměňovací návrhy ve skutečnosti byla většina europoslanců,“ argumentoval Zdechovský na plénu a pokračoval: „Proč je možné zpětně změnit své hlasování, pokud to nemá mít žádný faktický účinek ani v tak citlivé záležitosti jako byl tento návrh? Požádal jsem proto pana Tajaniho o rozhodnutí hlasovat tento požadavek zítra znovu. Rozhodnout by měl do 24 hodin.“
Zdechovský procesní stránku hlasování napadl předně proto, že nesouhlasí s aktuálním zněním článku 13, který podle něho dělá medvědí službu celé jinak dobré a potřebné směrnici, již dříve proto i podpořil iniciativu na vymazání kontroverzního článku, který je mezi lidmi známý jako „cenzura internetu“.
Státy by neměly být nuceny přemýšlet, jak směrnici implementovat s co nejmenšími negativními dopady
„Je velmi důležité chránit autorská práva, nicméně všechny zásahy do legislativy by měly být přiměřené, splňovat záruky právní jistoty a pracovat s právními principy tak, jak je známe. Tato směrnice bude precedentem toho, jak bude v nadcházejících letech fungovat digitální svět a jaká zde budou platit pravidla, proto by měla být naprosto precizní. S připuštěním současného znění článku 13, které je za mě stále zbytečně represivní, jen dáváme vodu na mlýn všem euroskeptikům. Měli bychom ukázat, že EU je demokratická a je možné zde prosadit kvalitní kompromisy tak, aby státy nemusely přemýšlet o tom, jak směrnici implementovat s co nejmenšími negativními dopady,“ uzavírá Zdechovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV