Možná si neuvědomujeme, že náš život je prakticky denně ohrožen při pohybu v dopravním prostředí a nelze se zcela vyhnout situacím, které vyžadují uvážlivé rozhodnutí. V roce 2024 vyjeli hasiči v české republice k 23 665 dopravním nehodám. Jde tak o druhý nejčastější druh událostí, ke kterým hasiči v loňském roce vyjížděli.
Jak se zachovat při dopravní nehodě?
- zjistit, jaký je rozsah nehody (počet zraněných osob, nebezpečí požáru atd.)
- zavolat na tísňovou linku
- dbát své bezpečnosti a bezpečnosti druhých (pohybovat se mezi svodidly)
- poskytnout první pomoc
- po příjezdu složek IZS se řídit jejich pokyny
- jako svědek setrvat na místě události
Při některých dopravních nehodách však hrozí další nebezpečí, a to v podobě vozidel, přepravujících nebezpečné látky. Takováto vozidla by vždy měla být označena varovnou tabulí s Kemlerovým kódem, udávající číslo nebezpečné látky, která je ve vozidle přepravována. V takovém případě se k vozidlu za žádných okolností nepřibližujeme a tuto skutečnost bychom měli také nahlásit operátorovi tísňové linky. Zároveň zůstáváme na závětrné straně, abychom nebyli ohroženi případnými výpary přepravující látky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva