EU plánuje po Velikonocích schválit v pořadí už jedenáctý balíček sankcí. Na začátku, kdy se zaváděly první z nich, mnozí tvrdili i s odvoláním na zvyšování cen energií, že se sankcemi střelila sama do vlastní nohy a z toho může vyjít vcelku dobře.
Opak je pravdou a Evropu se Rusku do kolen srazit nepodařilo. Naopak ruská ekonomika i státní rozpočet začínají v plné míře pociťovat důsledky sankcí především kvůli výpadku příjmů z ropy a plynu. Dopady pociťují i ruští spotřebitelé. Maloobchodní tržby měly podle oficiálních údajů v roce 2022 poklesnout o 6,7 %, což představuje nejhorší výsledek od roku 2015.
Jeden z nejhorších výsledků zaznamenala i výroba automobilů. Ruský prodej automobilů měl do roku 2022 skončit na 660 000 kusech, což představuje 60% meziroční pokles ve srovnání s 1,7 milionu v roce 2021.
Celková produkce poklesla, když většina zahraničních výrobců v Rusku zastavila výrobu v reakci na invazi či aby vyhověli sankcím uvaleným na Rusko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV