Zdechovský (KDU-ČSL): Ke vstupu do aktivních záloh jsem se rozhodoval několik let

10.06.2020 11:47 | Zprávy

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský vyměnil pohodlí kanceláře za vojenský dril na cvičišti a ve Vyškově úspěšně absolvoval vojenský výcvik pro aktivní zálohy. V činnosti pro armádu hodlá pokračovat na královéhradeckém krajském vojenském velitelství, kde by do budoucna chtěl pomáhat s náborem nových lidí a s jejich přípravou.

Zdechovský (KDU-ČSL): Ke vstupu do aktivních záloh jsem se rozhodoval několik let
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

„Ke vstupu do aktivních záloh jsem se rozhodoval několik let. Velkou motivací pro mě bylo, že jsme měli v rodině tři legionáře, kteří se zapojili v roce 1918 do bojů s Maďary a v roce 1938 byli připraveni jít bránit Československo. V armádě byl i můj otec a strýc,“ objasňuje Zdechovský (KDU-ČSL), pro nějž je účast v Aktivních zálohách symbolem zdravého vlastenectví a úcty k hodnotám.

Zdechovský a další vojíni v průběhu 3 týdnů v režimu 24/7 museli zvládnout například různé překážkové běhy nebo známou „dráhu bojovníka“, která se běhá při soutěži Army run. Nešlo ale jen o tvrdý výcvik v terénu. Vojíni, aspirující na aktivní zálohu, museli projít i zdravovědou, topografií anebo výcvikem, jak správně zacházet s mnohými zbraněmi.

Sebepoznání a pokora

„Trénink byl skutečně náročný, bylo to hodně o vlastním odhodlání, výdrži i pokoře. Upřímně ale všem doporučuji, aby si to zkusili. Je to skvělá cesta k sebepoznání, ke zlepšení fyzické kondice i získání nadhledu k mnoha historickým a aktuálním tématům,“ dodává Zdechovský, který během přípravy a výcviku zhubl 14 kg. Kurz absolvoval v utajeném režimu, kdy ostatní účastníci výcviku ani lektoři nevěděli, že se výcviku účastní také europoslanec.

Aktivní záloha je součástí zálohy ozbrojených sil České republiky a je jednou z forem dobrovolného převzetí výkonu branné povinnosti v době míru. V současné době eviduje česká armáda v aktivních zálohách podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška 3300 lidí. Do roku 2025 ale plánuje mít ve svých řadách přes 5 800 vycvičených aktivních záložníků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.