Zdechovský (KDU-ČSL): Němečtí Zelení ignorovali rizika, spojená s uzavřením jaderných elektráren

20.05.2024 18:09 | Komentář

Ani energetická krize způsobená ruským napadením Ukrajiny a problémy s dodávkami plynu nepřiměla německou vládu k výraznějšímu prodloužení jejich činnosti.

Zdechovský (KDU-ČSL): Němečtí Zelení ignorovali rizika, spojená s uzavřením jaderných elektráren
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Německo už tak více než rok nevyrábí žádnou energii z jádra. Jediný drobný ústupek byl takový, že tři zbývající reaktory mohly fungovat do poloviny dubna loňského roku, a ne do konce roku 2022, jak se původně plánovalo.

Navíc z interní korespondence mezi tamními ministerstvy, která připadla zástupcům Zelených, vyšlo nedávno najevo, že vysocí úředníci měli ignorovat pochyby o definitivním odstavení jaderných elektráren.

Zaměstnanci v úřadu dvou zelených ministrů, konkrétně spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka a ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové měli zatajovat a zlehčovat pochyby o definitivním odstavení posledních jaderných elektráren v Německu.

Podle dokumentů zveřejněných měsíčníkem Cicero se v rámci Habeckova ministerstva ozývaly hlasy, které doporučovaly odložit ukončení provozu tří posledních jaderných reaktorů. Jenomže tyto hlasy zůstaly nevyslyšeny patrně z důvodů ryze ideologických.

Ne tak skvělá čísla

A jak si Německo stojí v oblasti výroby elektřiny nyní, více než rok po uzavření posledních jaderných bloků? Na první pohled může vypadat současný stav velmi povzbudivě, ale zdání klame. Podíl v Německu vyrobené energie z obnovitelných zdrojů dodaný do energetické sítě dosáhl v loňském roce 56 %. Rok předtím to bylo „jen“ 46,3 %.“

Vypadá to jako skutečně skvělé číslo, které by našeho západního souseda dělalo vzor hodný následování. Jenomže když dodáme celkový kontext, zmíněné údaje už zdaleka tak příznivě nevyznívají.

Vysoká čísla jsou totiž daná spíše odstavením jaderných elektráren a poklesem výroby v těch uhelných než kvůli tomu, že by se nějak závratně zvýšila výroba z obnovitelných zdrojů. Zmíněné omezení produkce ze „špinavých“ zdrojů mělo jeden nepříjemný, ale ne překvapivý důsledek.

Výroba elektrické energie kvůli uzavření jaderných elektráren a omezení těch uhelných meziročně poklesla o 11,8 % z 510 mld. KWh na 449,8 mld. KWh v loňském roce. Produkce z obnovitelných zdrojů sice stoupla z 236 mld. KWh v roce 2022 na loňských 251,8 mld. KWh, nicméně to ani zdaleka nemohlo kompenzovat výpadek vzniklý uzavřením zbývajících jaderných reaktorů a poklesem výroby v uhelných elektrárnách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): V tomhletom je opravdu trošku absurdistán

16:21 Mašek (ANO): V tomhletom je opravdu trošku absurdistán

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na odpověď ministra Jurečky na…