Zdechovský (KDU-ČSL): Po vstupu do EU vycítil bulharský organizovaný zločin šanci

11.04.2022 9:09 | Tisková zpráva

Členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Evropského parlamentu přijedou v pondělí pod vedením místopředsedy výboru Tomáše Zdechovského (EPP, KDU-ČSL) do Sofie, aby zkontrolovali čerpání evropských dotací.

Zdechovský (KDU-ČSL): Po vstupu do EU vycítil bulharský organizovaný zločin šanci
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Bulharsko se v minulosti potýkalo s rozsáhlými korupčními skandály a všudypřítomným organizovaným zločinem, který dlouhodobě vysával peníze z rozpočtu Evropské unie. Vedením delegace byl pověřen právě Zdechovský, jenž má dlouholeté zkušenosti s vyšetřováním podvodů týkajících se neoprávněného čerpání dotací na Slovensku, ale i v dalších zemích EU.

„Po vstupu Bulharska do EU vycítil tamní organizovaný zločin šanci získávat pravidelný přísun peněz z evropských fondů. Úkolem naší mise je změnit mechanismy pro přidělování financí z EU tak, aby je začali dostávat lidé, kteří na ně mají nárok, nikoliv oligarchové a podvodníci,“ uvádí Zdechovský s tím, že v Bulharsku docházelo k systematickému zneužívání evropských financí.

Podle Zdechovského se v současnosti v Bulharsku vyšetřuje přes 100 případů, které se týkají podvodů s unijními dotacemi. Problematickou oblastí je zemědělství, kam směřuje obrovský balík peněz z EU. Europoslanci z kontrolního rozpočtového výboru na to upozornili ve své zprávě, kterou v březnu schválilo plénum Evropského parlamentu.

„Obdrželi jsme mnoho konkrétních podnětů, které poukazovaly na zneužívání evropských peněz. Přijeli jsme se přesvědčit na vlastní oči, jestli se bulharské úřady snaží o nápravu systému. Chceme se sejít s občanskými aktivisty, novináři, ale také politiky, abychom si udělali kompletní obrázek o situaci v zemi. Bulharsko musí změnit mechanismy pro vyplácení dotací a také nastavit efektivnější kontroly, aby v budoucnu na peníze z EU dosáhlo,“ dodává Zdechovský, podle něhož nesmí dotace téct k mafiánům a oligarchům, kvůli kterým země zbytečně přichází o desítky milionů euro.

Kontrolní skupina se na úvod setká se zástupci občanské společnosti a investigativními novináři. Poté europoslanci zavítají na ministerstvo zemědělství, financí, národní kontrolní úřad či na státní zastupitelství. Své poznatky z třídenní kontrolní mise shrnou na středeční tiskové konferenci.

Podle Transparency International patří Bulharsko dlouhodobě mezi nejzkorumpovanější státy v Evropské unii. Evropský parlament v minulosti kritizoval bulharskou vládu za to, že selhávala v boji s korupcí, dodržováním principů právního státu či organizovaným zločinem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

21:03 Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…