Zdechovský (KDU-ČSL): Státy EU si budou vzájemně uznávat technickou u aut

06.03.2016 12:15 | Zprávy

Státy Evropské unie si již brzo budou vzájemné uznávat osvědčení o technické způsobilosti. V platnost totiž brzo vstoupí nařízení Evropské komise o vzájemném uznávání si technických kontrol.

Zdechovský (KDU-ČSL): Státy EU si budou vzájemně uznávat technickou u aut
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Doposud platilo, že pokud si vlastník vozidla přehlásil auto do jiného členského státu, musel zaplatit za nové osvědčení technické způsobilosti. Občanům nejen v Česku navíc odpadne i zbytečná byrokracie a čas strávený technickými prohlídkami.

„Považuji za nesmyslné, aby se v případě půl roku staré technické prohlídky a kontroly emisí při dovozu automobilu z členského státu EU, musela v druhém členském státě dělat prohlídka znovu. Dnes již by měly technické kontroly v celé Evropské unii být na stejné úrovni. Proto opatření je rozhodně krok správným směrem,“ popisuje lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Nová směrnice ulehčí motoristům život a podle expertů povzbudí i většímu dovoz kvalitních aut ze zahraničí. „Na vnitřním trhu tak odpadne nesmyslná dvojí technická prohlídka, která dovoz aut ze zahraničí nesmyslně prodražovala a zdržovala,“ dodal europoslanec.

Lidovci změny evropské legislativy vítají a chtějí evropské dálniční známky

„V případě nové registrace vozidla již registrovaného v jiném členském státě bude toto osvědčen uznáno a to je rozhodně dobré rozhodnutí,“ komentoval nařízení Evropské unie předseda lidovecké dopravní komise Antonín Tesařík a dodal, že lidovci například budou do budoucna prosazovat další kroky na pomoc motoristům.

„Chceme prosadit například možnost nákupu tzv. evropské dálniční známky, která by zlevnila lidem cesty napříč státy Evropské unie. Například při cestách do Chorvatska musí motoristé zaplatit nesmyslně drahé dálniční známy za jízdu přes Slovinsko. To je nutné také změnit,“ dodal Tesařík.

Nová směrnice o pravidelných technických prohlídkách byla přijatá již v roce 2014.Technická způsobilost bude vzájemně uznávána za předpokladu, že je toto osvědčení o technické způsobilosti dosud platné. Členské státy včetně České republiky tato opatření musí zavést nejpozději do 20. května 2018.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: V žádném případě to neumožňuje stíhat svobodu projevu

15:05 Ministr Rakušan: V žádném případě to neumožňuje stíhat svobodu projevu

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…