Petici, která upozorňuje na rizika těžby uhlí na samotné hranici Česka, podepsalo přes deset tisíc lidí. „Je skvělé, že se tím Evropský parlament chce zabývat,“ komentuje rozhodnutí Josef Šedlbauer, zelený zastupitel v Libereckém kraji. „Úplně nejlepší by bylo, kdyby to polskou i českou stranu rozhoupalo ke spolupráci při přechodu na obnovitelnou energetiku. Jiné udržitelné řešení nejen pro vodu v našem regionu stejně není,“ dodal.
Rozšíření těžby uhlí pro blízkou elektrárnu je problematické jak z hlediska vlivu na klima, tak ohrožení kvality života lidí v okolí. „Projekt je v přímém rozporu s cílem Pařížské dohody. Polsko má dostat miliardy euro jako kompenzaci v rámci přechodu k uhlíkové neutralitě, nemůže ale zároveň pokračovat v rozšiřování těžby,“ uvedla zelená europoslankyně ze sousedního Saska Anna Cavazzini.
Polské úřady v lednu povolili další rozšiřování těžby, bez ohledu na připomínky polských i německých organizací. Hnědouhelný důl na samé hranici Česka ohrožuje pitnou vodu pro více než 30 tisíc obyvatel Libereckého kraje. Obří jáma odvádí podzemní vodu, prach z dolu zamořuje ovzduší, přilehlé skleníky svítí tak, že je můžete vidět až z Ještědu či vzdálených Jizerských hor.
Hnědouhelná elektrárna a důl Turow leží 20 kilometrů od Liberce, mezi českým Frýdlantem a německou Žitavou u polského městečka Bogatynia. Je to jeden z největších zdrojů emisí CO2 ve střední Evropě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV