Předseda ČSSD Jan Hamáček hned v úvodu svého vystoupení řekl, že jeho strana považuje Zelené za nejbližšího potenciálního partnera pro sněmovní volby. Hamáček vzpomněl profesora Erazima Koháka, zesnulého člena ČSSD, který představoval právě spojení ideálů sociálních a ekologických, na kterých by právě spolupráce ČSSD se Zelenými mohla být vystavěna.
Na sjezdu od delegátů zaznívaly četné výtky na současné angažmá ČSSD ve vládě s Andrejem Babišem, které Hamáček komentoval s tím, že je to vysoká daň za to, že jsou pojistkou naší parlamentní demokracie. Hamáček zároveň odmítl případnou další spolupráci s ANO v dalším volebním období. ČSSD se Zelenými spojuje pohled do budoucnosti, což Hamáček doprovodil slovy: „na mrtvé planetě nejsou pracovní místa.”
Zelení také čekali na vyjádření ohledně postupu ČSSD při hlasování o odklonu od využívání uhlí v energetice. „Chci, aby naši ministři odmítli málo ambiciózní závěry Uhelné komise. Chceme, aby se rokem odklonu od uhlí stal už rok 2033. Všechny síly chceme napnout do obnovy a budoucnosti uhelných lokalit. Čím dříve začneme s jejich obnovou, tím lépe to dopadne finančně i strukturálně nejen pro pracující v uhelném průmyslu, ale i pro celou Českou republiku,“ řekl Hamáček na sjezdu Zelených.
Mikuláš Minář (Lidé PRO) poděkoval Zeleným za desítky let prosazování politiky, která chrání životní prostředí. „Rádi se Stranou zelených povedeme dialog o tom, jak prosadit politiku, která Českou republiku zachová v co nejlepším stavu pro naše děti a vnoučata, ve které se nám bude dobře žít,” řekl Minář a připomněl podmínku kandidatury jeho hnutí, kterou je sesbírání minimálně 100 000 podpisů do konce března.
V diskuzi k předvolebním jednáním převládaly hlasy vyzývající ke spolupráci s ČSSD. Spolupředseda Zelených Michal Berg řekl, že chce udělat vše pro to, aby dostal Zelené do Sněmovny. „Chci mít jako Zelený možnost ovlivňovat politiku a směřování České republiky, což je možné dělat pouze ze Sněmovny. Tak blízko jako jsme působení ve Sněmovně nyní, jsme nebyli od roku 2010. Poté, co Piráti a STAN odmítli spolupráci, uděláme maximum pro to, abychom s ČSSD v její progresivnější podobě vyjednali takové podmínky, za které se členové Zelených budou moci postavit a takovou spolupráci podpořit,” řekl Berg.
Sjezd Strany zelených zároveň upřesnil podmínky, za kterých strana může kandidovat ve společném projektu s dalšími potenciálními partnery do sněmovních voleb 2021. “Do společného projektu s hnutím Lidé PRO nebo s ČSSD půjdeme jen tehdy, pokud jasně vyloučíme jakoukoliv spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše, nabídneme občanům účinné řešení koronakrize a následné obnovy země,” popisuje mandát k jednáním spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.
Obnovu Česka po koronakrizi chtějí Zelení využít k transformaci Česka do podoby moderní evropské země progresivní v oblastech ochrany životního prostředí, udržitelnosti, občanské společnosti, ochrany lidských práv a svobod, sociálního státu a modernizace ekonomiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV