Případné změny v Radě města jsou v koaliční smlouvě Změny pro Liberec a ANO jasně popsány: „Návrhy na personální změny v Radě jsou možné, pokud budou předloženy v řádném termínu dle zákona o obcích, tedy 7 dnů před zasedáním zastupitelstva, a po předchozím projednání v rámci koalici.“
Tuto dohodu stvrdili svým podpisem i všichni zastupitelé a zastupitelky za ANO.
„O záměru odvolat naši kolegyni se někteří z nás dozvěděli během dne z novin, ale většina našeho klubu, včetně mne, až přímo na začátku zasedání zastupitelstva,“ uvedla Kateřina Absolonová, předsedkyně klubu Změny pro Liberec. Samotné Karolíně Hrbkové tento záměr oznámil primátor pouhé dvě hodiny před jednáním zastupitelstva.
Jan Korytář říká: „Chtěli jsme se vyhnout způsobu, jakým jsme byli odvolání před 5-ti lety z radnice, i před dvěma roky kolegyně Kocumová na kraji. Tedy bez předchozího upozornění způsobem, kterému slušní lidé říkají „podraz“. Pokud by byla vůle, dalo se to řešit jinak.“
„Způsob, který primátor Batthyany zvolil, vypovídá hlavně o jeho charakteru. Dohody neplatí a koaliční smlouva, podepsaná primátorem města Liberce z hnutí ANO, je tak jen bezcenný cár papíru,“ uvedla Zuzana Kocumová a dodala: „Dva roky jsme se snažili mnoho věcí řešit interně, ze začátku omlouvali chyby nezkušeností primátora, nechtěli jsme hrát trapné divadlo před veřejností. Bohužel se poslední dobou ukazovalo stále jasněji, že naše slušnost a korektní jednání bylo ze strany ANO považováno jen za slabost.“
Batthyany odvolání zdůvodnil průtahy při schvalování nového územního plánu. Paradoxní na tom je, že jedním z důvodů je již půlroční zpoždění materiálu k centrálnímu zásobování teplem (měla být hotova 30. 6. 2016), kterou nezvládl náměstek Kysela z ANO. Dalším důvodem jsou nesouhlasná stanoviska dotčených orgánů, která se vlečou z minulého volebního období a jejich uzavření se blíží k závěru právě až pod Karolínou Hrbkovou. Pravda tedy možná bude někde jinde. Karolína Hrbková se pokusila územní plán změnit tak, aby přestalo živelné a nekoordinované rozrůstání města do krajiny a jednoznačně nešla na ruku majitelům velkých pozemků, kteří je chtěli přeměnit na stavební parcely.
Další osud územního plánu budeme pečlivě sledovat a uvidíme, zda se pod vedením primátora skutečně zkrátí doba jeho schvalování, jak avizuje. Anebo je důvod jiný – a opět nastane doba převodu zelených ploch zpět na zastavitelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV