Předseda Senátu Miloš Vystrčil oznámil definitivní rozhodnutí, že ještě letos podnikne dlouho rozmýšlenou cestu na Tchaj-wan. Tu plánoval jeho předchůdce v čele horní komory Parlamentu Jaroslav Kubera, který náhle v lednu zemřel.
Vystrčil od nástupu do funkce mluvil o tom, že po poradě s kolegy a experty cestu na Tchaj-wan zváží. Nyní se rozhodl a ve svém vystoupení zdůraznil, že své rozhodnutí učinil také z vnitrostátních důvodů
„Během debaty o mé cestě na Tchaj-wan se vlastně ukázalo, že se nám sem do České republiky vrací hodnotový střet, který jsme v roce 1989 vítězně vybojovali. Střet mezi základními hodnotami a principy, na kterých fungujeme. Suverenita, nezávislost, vláda práva, svoboda, demokracie – s něčím, co jsem nazval počítáním grošů,“ konstatoval na tiskové konferenci v Senátu.
Podle jeho slov, buď budeme držet své principy a hodnoty, anebo budeme počítat groše. „A pokud já pojedu na Tchaj-wan, tak se přikláním k tomu, abychom dodržovali své hodnoty a principy. A abychom přestali počítat groše, protože jednou bychom mohli zjistit, že už vůbec žádné nemáme,“ konstatoval předseda Senátu.
Krátce poté média informovala, že taková kontroverzní cesta mu nebyla doporučena prezidentem, premiérem ani Ministerstvem zahraničních věcí. Česká zahraniční politika oficiálně existenci Tchaj-wanu jako samostatného státu neuznává, naopak po dlouhá desetiletí všechny vlády drží jednotnou politiku jedné Číny.
ParlamentníListy.cz oslovily politiky z Poslanecké sněmovny, co si o záměru Miloše Vystrčila myslí, a zda jde o projev suverenity našeho Senátu i státu obecně, anebo naopak o schválnost, jak někteří tvrdí, a zda ve výsledku dojde k poškození vztahů s Čínou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka