„Paskvil. Je to k blití!“ Schwarzenberg si odplivl, zatímco se Babiš s dekou na hlavě vracel z Bruselu. A další se přidali

21.07.2020 20:00 | Zprávy

ANKETA EU dospěla po několikadenním nonstop jednání k dohodě na podobě rozpočtu i tzv. fondu obnovy. Budeme z toho těžit, nebo naopak trpět? Zeptali jsme se politiků. Kritický k dohodě byl dokonce Karel Schwarzenberg, podle něhož z původního návrhu vzešel paskvil.

„Paskvil. Je to k blití!“ Schwarzenberg si odplivl, zatímco se Babiš s dekou na hlavě vracel z Bruselu. A další se přidali
Foto: Repro Twitter
Popisek: Andrej Babiš odpočívá po sumitu EU

Lídři členských států EU se po několikadenním maratonu jednání shodli na podobě fondu obnovy ekonomik po koronakrizi a parametrech unijního rozpočtu na příštích sedm let. Prezidenti a předsedové vlád členských zemí schválili rekordní fond obnovy ve výši 750 miliard eur, tedy zhruba 20 bilionů korun. Česká republika by mohla získat celkem téměř 1,4 bilionu korun včetně půjček.

Jak výsledky summitu hodnotit? A jsou výhodné pro Českou republiku? Nejsou na místě obavy z dopadů do budoucna? ParlamentníListy.cz se zeptaly českých politiků.

“Byl to původně velkorysý plán prezidenta Macrona a kancléřky Merkelové. Lakomá čtyřka, Maďaři s Poláky a Slovinci to ořezali na paskvil. Je to k blití,” reagoval čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg

Podle europoslance ODS Alexandra Vondry premiér Babiš jako vyjednavač v EU zcela selhal. “Už podruhé. Poprvé selhal v prosinci, když neprosadil jádro jako čistý zdroj. Podruhé včera, když se přihlásil k dohodě o rozpočtu a fondu obnovy, která sice uklidní finanční trhy a pomůže jižním státům EU, ale pro nás je nevýhodná. Fotka Andreje Babiše s dekou přes hlavu v letadle při návratu domů mluví za vše. Ne jako důkaz, že makal tak, až nespal, ale jako potvrzení, že se vrací s prázdnou a českým občanům se radši ani nepodívá do očí,” konstatuje Vondra.

“Premiér Babiš kývl na to, že bude Česká republika ručit za půjčky krachujícím státům EU jako je Itálie, Řecko a Španělsko, kterým už nikdo nechce půjčit, a budeme jim finančně pomáhat udržet násobně vyšší důchody a platy než máme my v ČR. Navíc nebudeme mít vůbec vliv na způsob rozdělení a spotřebu těchto peněz. Je to zoufalá snaha globalistů udržet EU za každou cenu. Navíc, výplata peněz je podmíněna dodržením Zeleného údělu EU, což bude stát ČR 675 miliard korun, a také dodržováním tzv. právního státu, což je absolutní poslušnost vůči diktátu z Bruselu. To je šílené a velmi nebezpečné a premiér Babiš měl tento plán zcela odmítnout. Pan premiér vyměnil dotace pro svoji firmu za deset milionu občanů ČR. Hnutí SPD hlasovalo ve Sněmovně před dvěma týdny jako jediná strana proti tomuto návrhu,” řekl nám místopředseda Sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura.

“Velká část politických sil tady zděšeně ječela, že budeme mít 500 miliard schodek rozpočtu, ale teď tady hýkají blahem z dluhu 750 miliard eur, to je šílené. My jsme chtěli, aby to premiér Babiš vetoval, ale ve Sněmovně prošlo k mandátu premiéra něco jiného. Je to smutné. Vydali jsme se na cestu do chudoby a otroctví,” řekl nám předseda Trikolóry a poslanec Václav Klaus.

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský naopak dohodu hodnotí pozitivně. “Nejcennější na výsledcích summitu je uzavřená dohoda se všemi lídry. Pro Českou republiku to znamená pozitivní signál pro všechny podnikatele a investory, že je EU připravena výrazně pomoci řešit dopady současné ekonomické krize. Teď musí ale okamžitě začít pracovat naše vláda a připravit projekty, kde bude možné tyto peníze investovat. Aby to nedopadlo jako obvykle, kdy máme peníze, ale neumíme je utratit za smysluplné projekty,” uvádí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…