Cílem novely je odstranit současné nejzávažnější problémy finanční kontroly a sjednotit systém kontroly využívání peněz z evropských fondů i ostatních veřejných peněz.
Novelu ale řada poslanců kritizovala. Kupříkladu místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek. Za sněmovním pultíkem kromě jiného zmínil, že novela je pouze uzurpací moci v rukách ministra financí, který tak posílí svoji vlastní politickou moc. Dokonce kontrolní výbor doporučoval vládě, aby návrh novely vzala zpět.
Ministr financí Miroslav Kalousek na to reagoval tím, že si je vědom toho, že tato novela je jen polovičatým krokem ambice, kterou chce stát učinit ve finanční kontrole.
Je to naléhavý imperativ ve vztahu k EU
"Bohužel se přijetí této novely stalo pro Českou republiku mimořádně naléhavým imperativem ve vztahu k EU," poznamenal Kalousek.
Uvedl také, že nejpozději do konce května předloží návrh nového zákona o finanční kontrole. Jde podle něj také o jednu z podmínek, kterou dala Evropská komise české straně jako podmínku k obnovení čerpání peněz ze strukturálních fondů. Česko se podle něj zavázalo, že novelu parlament schválí do konce roku.
Jak zjistila ze sněmovních tisků ČTK, podle návrhu má vzniknout dvoustupňový systém finanční kontroly ve veřejné správě. V rámci prvního stupně se posílí odpovědnost manažerů za kontroly a v rámci druhého stupně bude vytvořen sytém auditu. Ten bude vyhodnocovat funkčnost a účinnost zavedených kontrol. Podle vlády se sníží náklady na kontrolní činnost na úřadech s malým počtem zaměstnanců a zákon také nepředpokládá, že by se zřizovala nová pracovní místa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb