Sněmovna v pátek schválila vládní daňový balíček se zavedením daně z mimořádných zisků. Tato daň by měla v příštím roce vynést 85 miliard korun. Ministerstvo financí odhaduje, že na kompenzaci maximálních cen energií bude potřebovat zhruba 100 miliard korun. Stanjurův návrh počítá se zavedením daně od příštího roku.
U řečnického pultíku jej za něj sepsula exministryně Schillerová: „Tady budu jen kritická. Absolutně, absolutně jste, pane ministře, nezvládl bezprecedentním způsobem vytvoření zcela nové daně formou vlastního pozměňovacího návrhu. Tento způsob byl pro vás rychlý a z vašeho pohledu bezbolestný.
Nemyslím, že je to bezbolestné, z vašeho pohledu je měřena krátkodobým hlediskem, ale z dlouhodobého hlediska si myslím, že narazíte, nemám z toho radost. S vámi narazí celá tato zem, hlavně rozpočet,“ zdůraznila s tím, že chaos na burze, v médiích, vládní koalici teď nechá být.
Poukázala na „pofiderní predikce“. „Nic k těmto pofiderním predikcím, kromě ujištění, že to dělali experti Ministerstva financí, nemáme. Neviděla jsem nic, co by se mohlo verifikovat. Na rok 2023 to má být 85 miliard, zpochybňují to i ekonomové. Dokonce poradce pana premiéra pan Křeček řekl, že je to ‚paskvil‘. Za rok 2023, 2024 a 2025 to má být celkem 150 miliard, ta daň z mimořádných zisků. Spíše bych řekla, že přání je otcem myšlenky,“ pokračovala stínová ministryně financí.
Přímo z Poslanecké sněmovny
„Takže nepředvídatelnost vládnoucí pětikoalice, která si na předvídatelnosti daňového prostředí dle svých slov a slibů zakládá, ale podle činů to tak vůbec nevypadá. Co tu předváděli vládní poslanci ohledně zdaňovacího období, případně retroaktivity a limitu, od jakého se bude na podniky daň z mimořádného zisku vztahovat, to je naprostá katastrofa,“ kritizovala komunikaci vlády u mimořádné daně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab